Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 9°C 1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Droga była zablokowana przez drzewa i gruzy. To był totalny chaos"

  17-12-2019 11:19 Tornada przeszły przez część USA
  Przez Hawanę przeszło tornado Miguel Díaz-Canel/Twitter

  Przez południowo-wschodnie Stany Zjednoczone przeszły tornada. Żywiołowi towarzyszył porywisty wiatr, który zrywał dachy z domów, wyrywał drzewa z korzeniami i uszkodził linie energetyczne.

  Meteorolodzy wydali ponad 70 ostrzeżeń przed tornadami w stanach Luizjana i Missisipi. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service) otrzymała 37 raportów od osób, które widziały potężne leje lub spowodowane przez nie zniszczenia.

  W Vernon w stanie Luizjana zginęła kobieta, która była podczas przejścia tornada w przyczepie mieszkalnej. Konstrukcja została całkowicie zniszczona. Uszkodzonych zostało tam również kilka kościołów.

  Na drodze w Town Creek w Alabamie zginęło małżeństwo - poinformował Scott Norwood, koroner hrabstwa Lawrence. W pobliżu pary odnaleziono rannego 7-latka. Trafił do szpitala. Nie wiadomo, czy małżeństwo i chłopiec byli ze sobą spokrewnieni.

  - Kiedy przyjechałem tam na początku, droga była zablokowana przez drzewa i gruzy. To był totalny chaos - relacjonował Norwood.

  Ponadto 10 osób zostało rannych w Missisipi. Co najmniej 28300 gospodarstw pozbawionych zostało prądu w stanach Missisipi, Luizjana i Alabama - podaje firma energetyczna, która rejestruje przerwy w dostawie prądu i problemy z energią elektryczną w USA.

  Zerwane dachy, połamane drzewa

  - Według raportów pierwsze tornado zarejestrowano w Luizjanie około 10.35, a pierwsze zniszczenia pojawiły się około 11.18 - poinformował meteorolog Jared Guyer z NWS.

  Większość szkód spowodowanych przez tornada i burze odnotowano w stanach Luizjana, Missisipi, Alabama i Teksas. Amerykańscy meteorolodzy prognozują, że w najbliższych dniach będzie intensywnie padać. Burza ma przesunąć się w kierunku południowo-wschodniej Georgii, Florydy i wybrzeża Karoliny Północnej i Południowej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...