Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 12°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • 12-latek uciekł przed pożarem ciężarówką. "Nauczyliśmy go jeździć na wypadek takiej sytuacji"

  17-12-2019 08:40 Ogień strawił już 1,2 miliona hektarów buszu
  Żołnierze zaangażowali się w pomoc skrzywdzonym zwierzętom Facebook.com/australianarmy

  Tysiące australijskich strażaków walczy z ponad 120 pożarami w Nowej Południowej Walii. Walkę z żywiołem utrudniają wysoka temperatura powietrza i porywisty wiatr.

  Jeden z pożarów - Gospers Mountain Fire - wybuchł 60 kilometrów na północny zachód do Sydney w Górach Błękitnych. Ogień trawi lasy w Parku Narodowym Blue Mountains od listopada.

  Ekstremalna pogoda

  Nad Sydney unosi się gęsty dym i pył. W ostatnich tygodniach z powodu złej jakości powietrza mieszkańcy musieli zakładać maseczki. Kolor nieba zmienił się na pomarańczowy.

  Australijskie Biuro Meteorologiczne wydało ostrzeżenia przed "ekstremalnie upalnymi warunkami pogodowymi". Meteorolodzy prognozują, że we wschodniej części kraju temperatura może wzrosnąć do 40 stopni Celsjusza.

   

  12-letni chłopak uciekał z psem

  Kiedy wybuchł jeden z pożarów, 12-letni Lucas Sturrock był sam w domu. Jego ojciec i brat wyszli walczyć z pożarem w Mogumber położonym 128 kilometrów na północny zachód od Perth, w zachodniej Australii. Kiedy chłopiec zauważył, że ogień zbliżył się do jego domu, złapał psa i uciekł samochodem ciężarowym - opowiadała policja. Udał się do miejsca spotkania wyznaczonego przez ojca.

  Ratownicy znaleźli chłopca i psa w ciężarówce na poboczu drogi. - To dobrze, że potrafił jeździć samochodem - powiedział Michael Daley, sierżant australijskiej policji.

  Lucas nauczył się jeździć samochodem w wieku 7 lat. - Nauczyliśmy go jeździć na wypadek takiej sytuacji. Jestem z niego dumny, zrobił dokładnie to, co mu powiedziałem - powiedział Ivan Sturrock, ojciec chłopca.

  W pożarach w Australii zginęło sześć osób. Żywioł zniszczył ponad 680 budynków i pochłonął obszar o powierzchni 1,2 miliona hektarów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...