Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 12°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Wschodnia Australia płonie. "Byliśmy świadkami dramatycznego wybuchu pożaru"

  16-12-2019 14:55 Płoną australijskie lasy
  Żołnierze zaangażowali się w pomoc skrzywdzonym zwierzętom Facebook.com/australianarmy

  W australijskim stanie Nowa Południowa Walia szaleje ponad 100 pożarów. Z żywiołem walczy 2500 strażaków. W akcję zaangażowanych jest około 100 samolotów gaśniczych.

  Jeden z pożarów - Gospers Mountain Fire - wybuchł w Górach Błękitnych położonych około 100 kilometrów od Sydney i jest szczególnie niebezpieczny. Strażacy zmagają się z nim od ponad sześciu dni. W niedzielę wieczorem czasu miejscowego płomienie miały 70 metrów wysokości.

  - Byliśmy świadkami dramatycznego wybuchu pożaru, nadzwyczajnego zachowania się tego pożaru i rozprzestrzeniania się go - powiedział w poniedziałek Shane Fitzsimmons, komisarz straży pożarnej w Nowej Południowej Walii. Dodał, że wiele budynków zostało doszczętnie zniszczonych, a część dróg jest nieprzejezdna.

  Wydano alerty

  Dodatkowo walkę z pożarami utrudniają wysoka temperatura powietrza i wiatr, który w porywach wieje z prędkością 100 kilometrów na godzinę.

  Australijskie Biuro Meteorologiczne wydało ostrzeżenia przed "ekstremalnie upalnymi warunkami pogodowymi". Meteorolodzy prognozują, że w najbliższych dniach w centralnej i południowo-wschodniej części kraju temperatura może wzrosnąć do 40,3 stopnia Celsjusza.

  Jak podają australijskie media, w pożarach zginęło co najmniej sześć osób. Żywioł zniszczył ponad 700 domów, spłonęła roślinność na ponad milionie hektarów ziemi.

 • zmiany klimatyczne
  wygląda na to, że Australia niedługo przeobrazi się w świat z Mad-Max'a...oby nie reszta świata razem z nią...ale ludzka ciemnota nadal kopci i spala paliwa kopalne - indianie Hopi przepowiedzieli, że żywioły powstaną i oczyszczą ziemię z tych, którzy nie żyją w zgodzie z naturą...czyli, praktycznie ze wszystkich...
  ~Olo /2019-12-23 23:06
 • tak - klimat!
  Ktoś? Samo się nie zapaliło? A dlaczego nie? Jest potworna susza w tym rejonie z powodu zmian klimatycznych. Występują tam również czasami silne burze. Jeżeli są burze to są i pioruny. Pioruny rozniecają pożary. Jak przesuszony las się zapali to nie da się nad tym zapanować. Nikt nad tym nie musi czuwać, żeby tak było.
  ~max /2019-12-16 18:01
 • klimat?
  Do polepszenia klimatu,samo sie nie zapalilo,cos tu nie pasuje z tymi lasami ktos czuwa nad tym.
  ~gucio /2019-12-16 16:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...