Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 18°C 11°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Burza świętej Łucji szaleje we Włoszech

  13-12-2019 16:19 Pozamykane szkoły i parki
  "To nie żart to naprawdę jest śnieg na Maderze" Kontakt 24

  Gwałtowna pogoda zaatakowała Włochy. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed zjawiskami takimi jak silne porywy wiatru, intensywny deszcz czy śnieg. Z powodu burzy świętej Łucji, jak nazwano falę niepogody, w niektórych regionach zamknięto szkoły, parki i cmentarze.

  Na północy Włoch spadł śnieg. Zimowo zrobiło się w Turynie, Aleksandrii, a także w Modenie. Falę niepogody i groźnych zjawisk atmosferycznych nazwano burzą świętej Łucji.

  W centrum i na południu kraju, zwłaszcza w stołecznym regionie Lacjum i Neapolu, spodziewane są gwałtowne porywy wiatru oraz bardzo intensywne opady deszczu i burze. Są miejsca, gdzie już zaczęło padać.

  Zamknięte szkoły i cmentarze

  W związku z alertem pogodowym ogłoszonym przez Obronę Cywilną, burmistrz Rzymu Virginia Raggi wydała rozporządzenie o zamknięciu szkół wszystkich szczebli, a także parków i cmentarzy.

  - Proszę o możliwie największe ograniczenie przemieszczania się, a także o zwiększoną ostrożność na drogach - zaapelowała do rzymian.

  Raggi, uzasadniając swą decyzję, podkreśliła, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci i wszystkich obywateli.

  Rozporządzenie w sprawie zamknięcia szkół z powodu zapowiadanych burz i porywistego wiatru wydał też burmistrz Neapolu Luigi de Magistris.

  Ostrzeżenia wszystkich stopni

  W całym kraju obowiązują alerty meteorologiczne przed niebezpieczną pogodą. Włoscy synoptycy ostrzegają przed wiatrem, burzami, opadami śniegu, intensywnym deszczem.

  Sytuacja najgorzej wygląda na południowym wybrzeżu i wyspach Włoch. Dla Sardynii, Sycylii, Kalabrii, Basilicaty, Kampanii, Lacjum i Toskanii wydano alerty czerwonego, najwyższego stopnia przed silnymi porywami wiatru.

  Synoptycy ostrzegają, że należy podjąć działania zapobiegawcze, zachować czujność i postępować zgodnie z zaleceniami władz. Zalecają ponadto, aby na bieżąco sprawdzać prognozę pogody i podróżować tylko wtedy, gdy to konieczne.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....