Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 19°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • "Uparcie tkwimy na ścieżce do samozagłady"

  04-12-2019 15:23 Zmiany klimatu
  Lodowce topnieją w rekordowym tempie TVN24

  - Arktyka topnieje w niewiarygodnym tempie - mówiła we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 doktor Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery. Sprawdź, jakie to ma znaczenie dla pogody w Europie.

  - 30 lat temu, na początku lat 80., zasięg lodu morskiego wynosił siedem milionów kilometrów kwadratowych. W tej chwili mamy cztery miliony. Objętość tego lodu wynosiła 17 tysięcy kilometrów sześciennych, teraz mamy raptem cztery tysiące - mówiła fizyk atmosfery. - Wszystko nam pokazuje, że świat się zmienia, a my uparcie tkwimy na tej ścieżce do samozagłady - dodała.

  >>>CZYTAJ RAPORT WMO O ZMIANACH KLIMATU

  Zmiany klimatu

  Jak tłumaczyła doktor Joanna Remiszewska-Michalak, Arktyka ma duży wpływ na pogodę w Polsce, a także w Europie. Dodała, że coraz częściej obserwujemy epizody meandrującego prądu strumieniowego, czyli takiego mechanizmu, który pozwala przepychać układy baryczne z zachodu na wschód.

  Prąd strumieniowy to intensywny, dość wąski i prawie poziomy strumień przenoszący z zachodu na wschód olbrzymie masy powietrza w atmosferze ziemskiej. Charakteryzuje się prędkością powyżej 108 kilometrów na godzinę, a maksymalnie osiąga nawet 500 km/h. Występuje w górnej części troposfery oraz dolnej części stratosfery.

  - Jeżeli ten prąd strumieniowy zwalnia, to mamy kilku lub kilkunastodniowe fale upałów, a także fale chłodów - mówiła fizyk atmosfery. Dobrym przykładem jest Wielkanoc w 2013 roku, kiedy w kwietniu spadł śnieg. - To też był ten zwalniający prąd strumieniowy - tłumaczyła. - Mamy coraz większą cyrkulację południkową, a nie strefową - taką, że jęzory chłodnego powietrza spływają głębiej na południe - dodał.

  Państwa na całym świecie zaczynają liczyć straty. - To są miliardy euro. W zasadzie nie ma miejsca na świecie, gdzie zmiany klimatu nie wpłynęły w sposób negatywny na gospodarkę - zaznaczyła dr Joanna Remiszewska-Michalak.

  Topnienie wiecznej zmarzliny

  Fizyk atmosfery mówiła, że kolejnym globalnym problemem może być uaktywnienie się metanu, który jest w wiecznej zmarzlinie. Jego ogromne ilości mogą dostać się do atmosfery.

  - To może być koniec świata, który my znamy - mówiła Joanna Remiszewska-Michalak. Dodała, że jeśli to wszystko dostanie się do atmosfery, będziemy mieć rozszalałą pogodę, mniej przestrzeni do życia, a także większe koszty zaadaptowania się do nowego środowiska. Być może kraje bogatsze jakoś sobie z tym poradzą, większym lub mniejszym kosztem, ale biedniejsze już nie.

  Z opublikowanego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wynika, że stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło z 405,5 ppm ("parts per million" - części na milion) w 2017 roku do 407,8 ppm w 2018 roku. Tym samym przekroczony został średni roczny wzrost stężenia z lat 2005-2015, który wynosił 2,06 ppm. Obecne stężenia stanowią 147 procent poziomu sprzed epoki przemysłowej.

  >>> CZYTAJ O O REKORDOWO DUŻYM STĘŻENIU GAZÓW CIEPLARNIANYCH W ATMOSFERZE

  Ciepły listopad

  - W Polsce będzie się pogłębiał kryzys wodny. My narzekamy, że jest troszeczkę chłodniej, ale pogoda w listopadzie była w tym roku wyjątkowo ciepła - mówiła fizyk atmosfery. Dodała, że według wstępnych analiz temperatura w listopadzie była o trzy stopnie Celsjusza wyższa od średniej miesięcznej dla tego miesiąca.

  Posłuchaj całej rozmowy z fizyk atmosfery doktor Joanną Remiszewską-Michalak:

 • @Antyekoterrrorysta po co, i tak nie uwierzysz
  Doczytaj jak jesteś ciekawy, ale i tak zaprzeczysz..
  ~Nick /2019-12-05 20:14
 • Pani mądra
  może wytłumaczy gorące średniowiecze? Jak to się stało że przed nim i po nim było zdecydowanie chłodniej?
  ~Antyekoterrrorysta /2019-12-05 08:47
 • same fakty, głupiec zaprzeczy
  Zawsze się znajdzie czarna owca w stadzie - patrz @BedzieDobrze, która powie, że białe jest czarne.
  ~Nick /2019-12-04 22:43
 • Ale bzdury
  Kto w to brednie wierzy???
  ~BedzieDobrze /2019-12-04 16:21
 • ogranicz od dzisiaj spożycie mięsa !
  to może zrobić każdy od zaraz
  zdelegalizować myślistwo /2019-12-04 15:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...