Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 12°C 4°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Potężny tajfun Kammuri uderzył w Filipiny

  02-12-2019 20:33 Zagrożona stolica
  Prognozowane porywy wiatru podczas tajfunu Kammuri Ventusky.com

  Tajfun Kammuri, nazywany lokalnie tajfunem Tisoy, uderzył w poniedziałek w prowincję Sorsogon położoną w południowej części filipińskiej wyspy Luzon. Żywioł niesie porywisty wiatr i ulewny deszcz.

  Według rosnącej, pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, która klasyfikuje huragany powstałe na Oceanie Atlantyckim i północnym Pacyfiku, tajfun tuż przed uderzeniem w ląd osiągnął trzecią kategorię. Towarzyszący żywiołowi wiatr wiał ze średnią prędkością 165 kilometrów na godzinę, w porywach do 230 km/h.

  Ewakuacja mieszkańców

  W 35 prowincjach wydano ostrzeżenia przed osunięciami ziemi, sztormem i powodziami. Najbardziej obfite opady spodziewane są w południowo-wschodniej części kraju i na wyspie Luzon. Może spaść tam 150-300 litrów wody na metr kwadratowy, a miejscami nawet 500 l/mkw. Zagrożony jest również region Manili.

  Filipińskie władze ewakuowały 200 tysięcy osób z południowej części wyspy Luzon. Większość z nich mieszka na obszarach przybrzeżnych lub nisko położonych, a więc szczególnie narażonych na gwałtowne powodzie lub osuwiska wywołane przez ulewne deszcze towarzyszące żywiołowi.

  - Musimy ich ewakuować, a jeżeli są niechętni, poleciłem policji, aby siłą doprowadzili ich do najbliższych obozów ewakuacyjnych - powiedział gubernator prowincji Balay Al Francis Bichara. Zamknięto też porty lotnicze w stolicy.

  Zagrożone igrzyska

  Na ścieżce tajfunu są między innymi ośrodki sportowe w mieście Subic i stolicy kraju Manili. Tymczasem od soboty trwają tam Igrzyska Azji Południowo-Wschodniej.

  - Plan awaryjny obejmuje opóźnienie zawodów lub ich całkowite odwołanie - powiedział Ramon Suzara, dyrektor wykonawczy komitetu organizacyjnego igrzysk. Dodał, że plan zawodów halowych nie zostanie zmieniony, pod warunkiem, że gwałtowna pogoda nie spowoduje odcięcia energii elektrycznej.

 • Z Manili
  Pozdrawiamy z Manili, mieszkam tu i żyję od półtora roku, jak na razie tylko wieje okropnie w rejonie Muntinlupa (godz. 12:15 czasu lokalnego), nie da się wyjść na zewnątrz. Leje gorzej niż wiadrami lub szlaufu. Ale idzie, tutaj tak co roku dokładnie. U rodziny na prowincji (Leyte) dachy już odfrunęły a zewnętrzne kuchnie też daleko. Postawią je w dzień gdy cyrk się skończy, dachy trochę dłużej. No nic tak tu już mamy, będzie dobrze. Ważne, że tym razem w miarę ostrzegano ludzi a nie jak z yolandą. Pozdro jeszcze raz.
  ~Orghal /2019-12-03 05:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...