Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 2°C -5°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Uwaga na gołoledź. Ostrzeżenia w centrum kraju

  01-12-2019 09:38 Sprawdź, gdzie może być ślisko
  Pogoda na sobotę 7.12 tvnmeteo.pl

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, powodującymi gołoledź.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują występowanie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. Ostrzeżenia przed tym zjawiskiem wydano w województwie mazowieckim w powiatach: siedleckim, Siedlce, łosickim, sokołowskim, węgrowskim i ostrowskim.

  Alerty obowiązywać będą do godziny 12 w niedzielę.

   

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  IMGW wydał też prognozę zagrożeń na poniedziałek. Wynika z niej, że w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim mogą wystąpić oblodzenia. Tutaj mogą zostać wydane alerty pierwszego stopnia.

  Prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni Celsjusza powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.

  Na Pomorzu temperatura minimalna może wynieść od -1 st. C do zera stopni, przy gruncie do -3 st. C. W województwie kujawsko-pomorskim termometry mogą pokazać od -3 do zera, przy gruncie od -5 do -2 st. C.

  W województwie mazowieckim i lubelskim temperatura minimalna może wynieść od -4 do -1 st. C, przy gruncie od -5 do -2 st. C.

  Na Warmii i Mazurach w nocy z poniedziałku na wtorek synoptycy przewidują temperaturę minimalną od -3 do -1 st. C, przy gruncie od -4 do -2 st. C. Na Podlasiu termometry mogą pokazać minimalnie od -4 do -2 st. C, przy gruncie od -5 do -3 st. C.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...