Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 23°C 12°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Zające bielaki zamieszkały we Wrocławiu. Są zagrożone wyginięciem

  29-11-2019 07:52 Jest ich mało z powodu zmian klimatycznych
  Pies gonił za karetką Reuters

  Wrocławskie zoo pochwaliło się hodowlą zająców bielaków. To gatunek, który w Polsce objęty jest ścisłą ochroną. Zwierzęta przyjechały do ogrodu zoologicznego z Petersburga, a ich populacja maleje przez człowieka i zmiany klimatyczne.

  Zwierzęta przybyły do zoo pod koniec października. Zające bielaki (łac. Lepus timidus) w Polsce na wolności występują jedynie w północno-wschodniej części kraju.

  - W Polsce występują dwa gatunki zająca - szarak i bielak. Bielak jest pod ścisłą ochroną. Stwierdzono jego występowanie w kilku miejscach w Puszczy Augustowskiej - tłumaczyła w czwartek Joanna Kij z biura prasowego wrocławskiego zoo.

  Wrocławski ogród jest jedynym w Polsce, który hoduje ten gatunek zajęcy. Obecnie znajduje się w nim pięć osobników. Są to trzy samice i dwa samce. Przybyły jako szaro-brązowe osobniki, a dzisiaj mają już śnieżnobiałe ubarwienie. To jedna z cech charakterystycznych tego gatunku, będąca formą przystosowania do środowiska w którym żyje. Inną cechą są długie i owłosione palce, które zając potrafi szeroko rozstawiać, co ułatwia poruszanie się po świeżym, głębokim śniegu.

  Jest ich coraz mniej

  Władze ogrodu zamierzają hodować zająca bielaka, aby w przyszłości można było zwiększyć liczebność jego naturalnej populacji.

  Bielak zamieszkuje obszary północnej Europy i Azji. Występuje w Alpach, górzystych terenach Irlandii i Szkocji oraz w północnej części Japonii. Zwierzę prowadzi nocny tryb życia. Gatunek ten powoli zanika w Europie z powodu niszczenia jego naturalnych siedlisk przez człowieka oraz przez zmiany klimatyczne, a dokładniej coraz mniejszą ilość śniegu. Po zmianie ubarwienia na białe w terenie pozbawionym śniegu zając jest bardzo dobrze widoczny dla drapieżników.

  Lepis timidus objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową od 1952 roku. Jest też wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt i wymieniony na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce. Dodatkowo, od przełomu XX i XXI wieku podlega ochronie międzynarodowej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....