Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 18°C 11°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Wzrósł tragiczny bilans trzęsienia w Albanii

  29-11-2019 13:07 W trzęsieniu ziemi zginęło 49 osób

  Bilans ofiar śmiertelnych katastrofalnego trzęsienia ziemi w Albanii wzrósł do 49 osób - poinformowały w piątek władze w Tiranie. Ratownicy nadal przeszukują gruzy w poszukiwaniu ocalałych.

  Według najnowszych danych do 49 osób wzrósł bilans ofiar śmiertelnych wtorkowego trzęsienia ziemi w Albanii. Ratownicy z Albanii, Serbii i Czarnogóry wciąż przeszukują gruzy zawalonego hotelu w turystycznym mieście Durres - relacjonuje AP. Pod gruzami wciąż może znajdować się jedna osoba - przekazała rzeczniczka resortu obrony Albana Qehajaj. W tym mieście odnotowano największą liczbę ofiar śmiertelnych - 25.

  23 osoby zginęły w mieście Thumane, gdzie akcję poszukiwawczą zakończono w środę. Jedna osoba zginęła w miejscowości Kurbin.

  Wśród ostatnich odnalezionych ofiar była między innymi matka z trojgiem dzieci, w tym dwuletnimi bliźniakami i siedmioletnim synem, których ciała ratownicy wydobyli spod gruzów domu w Durres w czwartek.

  Apel o pomoc

  Premier Albanii Edi Rama poinformował, że w ramach akcji poszukiwawczej udało się uratować 45 osób. Powiedział też, że w trzęsieniu ziemi zginęło 10 całych rodzin. Większość ofiar śmiertelnych to osoby, które zginęły podczas snu. Szef rządu przekazał, że około 700 budynków w Durres i ponad 235 w Tiranie zostało poważnie uszkodzonych. Wiele budynków zawaliło się.

  - Nadchodzą dla nas ciężkie czasy nieustannej pracy, by przywrócić życie do normalności - wskazał Rama. Przekazał, że zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc w odbudowie, i obiecał, że osoby, które straciły domy, w ciągu roku zamieszkają "w lepszych warunkach niż przed trzęsieniem".

  Około dwóch tysięcy mieszkańców Durres i Thumane zostało tymczasowo zakwaterowanych w hotelach, szkołach i halach sportowych.

  Strefa ryzyka

  Według amerykańskiej służby geologicznej USGS ziemia w Albanii zatrzęsła się tuż przed godziną 4 w nocy z poniedziałku na wtorek. Epicentrum znajdowało się około 30 kilometrów na zachód od Tirany, a hipocentrum na głębokości 10 km. Wstrząsy wtórne odczuwalne były na Bałkanach i w regionie Puglia w południowych Włoszech.

  We wrześniu tego roku seria stosunkowo słabych wstrząsów o magnitudzie do 5,6 uszkodziła w Albanii około 500 domów. Ponad 100 osób zostało rannych. Wówczas albańskie ministerstwo obrony określiło to trzęsienie jako najsilniejsze od 30 lat. Wstrząsy odczuwalne były także w sąsiednich krajach: Macedonii Północnej i Czarnogórze.

  Albania znajduje się w strefie podatnej na trzęsienia ziemi, którą co kilka dni nawiedzają wstrząsy, choć większość z nich nie jest odczuwalna.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....