Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 18°C 11°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Spod gruzu wyciągają kolejne ciała. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych w Albanii

  27-11-2019 16:16 Kraj nawiedziło trzęsienie ziemi

  W Albanii trwa akcja poszukiwawcza po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten kraj we wtorkowy poranek. Zginęło co najmniej 26 osób, a rannych jest ponad 650. Wielu mieszkańców straciło dach nad głową, a minioną noc musieli spędzić w namiotach.

  W Albanii w środę prezydent kraju ogłosił żałobę narodową w związku z silnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło we wtorek ten kraj. Dzięki wsparciu psów, dronów i ciężkiego sprzętu służby przeczesujące gruzy znalazły pięć kolejnych ciał. W ten sposób liczba ofiar wzrosła do 26.

  Szukają przysypanych gruzami

  Trwa akcja ratownicza. Według informacji ministerstwa obrony w całym kraju rannych zostało 650 osób, a 20 uznawanych jest za zaginione. Jeśli bilans ofiar wzrośnie, środowe trzęsienie ziemi może być bardziej śmiertelne od tego z 1979 roku - wtedy zginęło 40 osób.

  Przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic miasta Durres pod gruzami zawalonego hotelu mogą być uwięzione jeszcze dwie osoby.

  - Nie wiemy, czy żyją - powiedział Mer Eryuksel, ratownik, który przybył do Albanii z Turcji.

  Adrian Muci w wyniku trzęsienia stracił sześciu członków rodziny, zaś jego dom może się zawalić. - Mam innych kuzynów i krewnych, ale nie wiem, gdzie oni są i czy żyją - powiedział. - Nigdy więcej nie będę mógł mieszkać w moim domu - dodał.

  W Durres, gdzie śmierć poniosła większość ofiar, wielu mieszkańców - ze względu na powtarzające się wstrząsy wtórne - spędziła noc w namiotach i samochodach, a także na stadionie piłkarskim.

  Pomoc z zagranicy

  Do kraju wysłano ponad 200 jednostek wyspecjalizowanych służb z Włoch, Francji, Rumunii, Turcji, Grecji, Chorwacji, Czarnogóry, Kosowa i Serbii. Będą wspomagać albańskich ratowników.

  Szef rządu Edi Rama poinformował, że wszyscy, którzy zostali bez dachu nad głową na zimę zostaną rozlokowani w hotelach.

  - Mam nadzieję, że w 2020 roku będziemy mogli wybudować im nowe, lepsze domy - powiedział Rama w jednej z telewizji.

  30 kilometrów od stolicy

  Według amerykańskiej służby geologicznej USGS ziemia w Albanii zatrzęsła się tuż przed godziną 4 w nocy z poniedziałku na wtorek. Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 30 kilometrów na zachód od Tirany, a hipocentrum na głębokości 10 km.

  Od wtorkowego poranka odnotowano ponad 250 wstrząsów wtórnych, niektóre miały magnitudę powyżej 5. Były odczuwalne na Bałkanach i w regionie Puglia w południowych Włoszech. Tego dnia niewielkie trzęsienie ziemi nawiedziło też Bośnię i Hercegowinę.

  Strefa ryzyka

  We wrześniu tego roku seria stosunkowo słabych wstrząsów o magnitudzie do 5,6 uszkodziła w Albanii około 500 domów. Ponad 100 osób zostało rannych. Wówczas albańskie ministerstwo obrony określiło to trzęsienie jako najsilniejsze od 30 lat. Wstrząsy odczuwalne były także w sąsiednich krajach: Macedonii Północnej i Czarnogórze.

  Albania znajduje się w strefie podatnej na trzęsienia ziemi, którą co kilka dni nawiedzają wstrząsy, choć większość z nich nie jest odczuwalna.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....