Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 12°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Silny wiatr, ulewy, śnieżyce. Gwałtowna pogoda na południu Europy

  13-11-2019 20:48 Zamknięte szkoły, ludzie bez prądu

  Na południu Europy panuje niebezpieczna aura. W Chorwacji padał ulewny deszcz i wiał silny wiatr. W Słowenii, Austrii i północnych regionach Włoch zrobiło się zimowo. Miejscami nie ma prądu, a na drogach występują utrudnienia.

  W Chorwacji we wtorek i środę padał ulewny deszcz i wiał silny wiatr. Część portu w Rijece została zalana. Niemal wszystkie sklepy na rynku w mieście w środę były zamknięte. Woda sięgała turystom i mieszkańcom po kostki.

  W ciągu 24 godzin w Rijece spadły 22 litry wody na metr kwadratowy. Największe opady odnotowano jednak na wyspie Losinj - tam meteorolodzy w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowali 142 l/mkw., a to powyżej średniej sumy opadów dla całego listopada.

  Wydano alerty

  W Splicie i Dubrowniku odnotowano 10-metrowe fale.

  Chorwacka Agencja Meteorologiczna i Hydrologiczna (DHMZ) wydała ostrzeżenia na czwartek dla wszystkich regionów położonych nad Adriatykiem. Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, dochodzące w porywach do 75 kilometrów na godzinę.

  >>> CZYTAJ O SKUTKACH WICHUR NA POŁUDNIU POLSKI

  Słowenia ze śniegiem

  W Słowenii w środę zrobiło się biało. W miejscowości Ratece w gminie Kranjska Gora spadło 10 centymetrów śniegu. Służby drogowe zalecają kierowcom zakładanie łańcuchów na opony. Na drogach pojawiły się pługi.

  Słoweńscy meteorolodzy dla północno-zachodniej Słowenii wydali na czwartek ostrzeżenia przed lawinami.

  Zamknięte szkoły w Austrii

  Zima dała się też we znaki Austriakom. W Karyntii sytuacja jest poważna - zamknięto szkoły, drogami nie mogą jeździć autobusy, a prawie tysiąc domów nie ma prądu. W ciągu nocy z wtorku na środę spadło miejscami nawet 70 centymetrów śniegu. Władze gminy Lesachtal doradzają mieszkańcom pozostanie w domach.

  Na czwartek zostały wydane ostrzeżenia przed silnym wiatrem, który w porywach osiągnie prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Od gwałtownej pogody wolne powinny być kraje związkowe Burgenland, Karyntia i Dolna Austria.

   

  Biało na północy Włoch

  Gwałtowna pogoda panuje też we Włoszech. Od wtorku w Wenecji panuje powódź, straty szacowane są na kilkaset milionów euro. W innych regionach kraju też było niebezpiecznie. W nocy z wtorku na środę na terenie Południowego Tyrolu spadło od 40 do 50 centymetrów śniegu. Opady prognozowane są także w kolejnych dniach - lokalnie może dopadać nawet 80 centymetrów świeżego śniegu. Na drogach występują spore utrudnienia, a około 39 tysięcy odbiorców nie ma prądu.

  W części północnej kraju na czwartek wydano ostrzeżenia przed opadami śniegu, silnym wiatrem i deszczem.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...