Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 24°C 2°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Myszo-jelenie nagrane. Przez prawie 30 lat myślano, że wyginęły

  12-11-2019 14:55 Obserwacje trwały prawie pięć miesięcy
  Narodziny myszojelenia we wrocławskim ogrodzie zoologicznym Zoo Wrocław

  Naukowcy odkryli w wietnamskich lasach małe ssaki z rodziny kanczylowatych, nazywane potocznie myszo-jeleniami. Zwierzę to przez prawie 30 lat było uznawane za wymarłe.

  Grupa naukowców w Wietnamie, za pomocą kamery pułapki, nagrała zwierzęta zwane potocznie myszo-jeleniami (ang. mouse-deer, łac. Tragulus versicolor). To małe ssaki z rodziny kanczylowatych. Mają wielkość królików, ale są podobne do jeleni. Ostatni raz gatunek na łonie przyrody zaobserwowano prawie 30 lat temu. Eksperci do tej pory sądzili, że wymarło w wyniku polowań.

  "Byłem zaskoczony i rozradowany"

  Wietnamski naukowiec z organizacji Global Wildlife Conservation An Nguyen przez lata zastanawiał się, czy te ssaki mogą nadal istnieć. Specjalista, wraz z dwoma kolegami - Barneyem Longiem i Andrew Tilkerem - przeanalizował wszystkie raporty z obserwacji tych ssaków. Opracowania pozwoliły rozstawić w wietnamskich lasach ponad 30 kamer wrażliwych na ruch.

  Naukowcy prowadzili obserwacje przez ponad pięć miesięcy. W tym czasie zrobili prawie 1900 zdjęć. Efekt okazał się zaskakujący.

  - Nie mieliśmy pojęcia, czego się spodziewać. Byłem zaskoczony i rozradowany, kiedy sprawdziliśmy kamery-pułapki i zobaczyliśmy kanczyla ze srebrnymi bokami. Przez lata zwierzę istniało tylko w naszej wyobraźni. Odkrycie, że zwierzę naprawdę występuje w przyrodzie, to pierwszy krok do tego, aby nie stracić go z zasięgu wzroku ponownie. Teraz musimy szybko wymyślić, co należy zrobić, by je ochronić - powiedział Nguyen.

   

  Ważą do 4,5 kilograma

  Na świecie znanych jest 10 gatunków zwierząt z rodziny kanczylowatych, większość z nich występuje w Azji. Pomimo tego, że potocznie nazywa się je myszo-jeleniami, kanczylowate nie są ani myszami, ani jeleniami, ale najmniejszymi żyjącymi współcześnie ssakami kopytnymi.

  Kanczylowate są nieśmiałe i wiodą samotny tryb życia, poruszają się na końcach kopyt i mają dwa małe kły. Osobniki zwykle nie ważą więcej niż 4,5 kilograma.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...