Informacje
 • Zmiany klimatu grożą wyginięciem kilkuset gatunkom ptaków w Ameryce Północnej

  14-10-2019 12:19 Najnowsze badania naukowców
  Ameryka straciła prawie trzy miliardy ptaków TVN24 BiŚ

  Naukowcy z amerykańskiej organizacji National Audubon Society alarmują, że dwie trzecie gatunków ptaków w Ameryce Północnej może wyginąć na zawsze. Stanie się tak, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania w celu spowolnienia zmian klimatu.

  - To jest sytuacja kryzysowa - powiedział David Yarnold, przewodniczący pozarządowej organizacji National Audubon Society (NAS), zajmującej się ochroną przyrody.

  Według najnowszych badań, jeśli na naszej planecie nie zmniejszy się poziom emisji gazów cieplarnianych, 389 z 604 gatunków ptaków żyjących na terenie Ameryki Północnej wyginie. Wraz z ocieplaniem się klimatu ptaki będą zmuszone do poszukiwania bardziej korzystnych warunków klimatycznych, a wiele z nich może nie przetrwać tych podróży.

  Kryzys klimatyczny zagrożeniem dla ptaków

  Zdaniem specjalistów, jeśli spodziewany wzrost średniej temperatury na Ziemi o 3 stopnie Celsjusza do 2080 roku zostanie spowolniony do 1,5 st. C, prawie 40 procent zagrożonych ptaków może zostać uratowanych. Najbardziej narażone są gatunki żyjące w rejonie Arktyki oraz na wybrzeżach.

  - Więcej niż 50 procent ptaków zamieszkujących strefy przybrzeżne będzie musiało się dostosować - powiedziała doktor Brooke Bateman z NAS.

  Na liście organizacji znalazły się takie gatunki ptaków jak sieweczka blada, kacyk północny czy orzeł przedni.

   

  Jak dodała Bateman, kiedy niektóre ptaki będą narażone na wyginięcie, inne żyjące w cieplejszych warunkach przeniosą się z północy na południe. W niektórych przypadkach te migracje już się rozpoczęły. Bateman relacjonowała, że jej ojciec widzi regularnie na terenie nowojorskiej wyspie Long Island, gdzie jest jego dom, strzyżyki karolińskie pochodzące z Karoliny Południowej.

  To nie jedyne takie badania

  Raport opublikowany przez National Audubon Society został opublikowany kilka tygodni po innych badaniach dotyczących wymierania ptaków, które pojawiły się w magazynie "Science". Naukowcy dowiedli w nich, że populacja ptaków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadła o 29 procent od 1970 roku, co oznacza, że w ciągu prawie 50 lat kraje te straciły 2,9 miliardów ptaków. >>> CZYTAJ WIĘCEJ O BADANIACH NAUKOWCÓW


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....