Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 10°C 1°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Koszmarne narodziny. To nagranie przyprawia o gęsią skórkę

  12-10-2019 09:48 Ponad setki pająków opuszczają kokon jajowy
  Skorpion w sklepie odzieżowym w Toruniu Patrol Eko Torun

  Około stu pająków przyszło na świat w jednym z australijskich ogrodów zoologicznych. Nagranie z momentu narodzin jest tylko dla osób o mocnych nerwach.

  Przerażające dla niektórych nagranie udostępnili na Facebooku pracownicy australijskiego ogrodu zoologicznego Australian Reptile Park. Widać na nim, jak malutkie pająki "wypływają" z białego woreczka, czyli kokona jajowego. To ptaszniki australijskie (Atrax robustus).

  Ptaszniki przyszły na świat 8 października. Choć te malutkie pajączki mogą wyglądać niepozornie, potrafią być bardzo niebezpieczne. Ich jad składa się z przynajmniej 40 różnych toksyn białkowych, ale tylko jedna jest tak niebezpieczna dla życia człowieka, że może go zabić w ciągu zaledwie 15 minut.

  Posłużą nauce

  Pracownicy ogrodu są bardzo zadowoleni i twierdzą, że wyhodowanie ptaszników w niewoli jest dużym osiągnięciem.

  - Naszym celem są narodziny trzech tysięcy ptaszników australijskich rocznie. Od pająków chcemy pobierać jad, oczyszczać go, a następnie rozsyłać szpitalom w całej Australii w stanie surowym, tworzącym antytoksynę. Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc nazwać to krokiem we właściwym kierunku i możliwością pokazania, jak ciężko pracujemy - powiedział Kane Christensen, szef sekcji z pająkami w Australian Reptile Park.

  Poznajcie ptasznika australijskiego

  Wbrew potocznej nazwie ptaszniki australijskie nie są ptasznikami. Należą do rodziny Hexathelidae (dawniej były klasyfikowane w rodzinie Dipluridae), a nie ptasznikowatych (Theraphosidae).

  Ptaszniki australijskie osiągają do sześciu centymetrów długości. Ich sieci mają charakterystyczny lejkowaty kształt, na ofiarę czyhają w wylocie jego węższej części. Są aktywne głównie wieczorami i w nocy.

  Pająki te potrafią być bardzo agresywne i niebezpieczne. Ich szczękoczułki mogą przebić paznokieć człowieka. Potwierdzono, że z powodu ukąszenia ptasznika australijskiego zmarło co najmniej 14 osób. We wszystkich badanych przypadkach okazało się, że agresorem był osobnik męski. W 1979 roku odkryto antidotum na jego jad. Od tego czasu nie pojawiła się żadna ofiara śmiertelna.

  Zobacz całe nagranie z narodzin:

 • Gdzie tu koszmar?
  Nie rozumiem w tym przypadku pojęcia "koszmarne" ani nie dostrzegam powodów do gęsiej skórki... chyba dotyczy to tylko i wyłącznie arachnofobów.
  ~Albor /2019-10-16 09:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...