Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 6°C 1°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Jedna osoba osoba nie żyje, 18 rannych, tysiące interwencji. Skutki wichur nad Polską

  01-10-2019 16:55 Są ranni strażacy
  "Praktycznie co godzinę przybywało tysiąc interwencji" TVN24

  Po huraganowym wietrze nad Polską, odnotowano ponad 7,4 tysiąca interwencji. Zginęła jedna osoba, a 18 zostało rannych. Wśród nich jest pięciu strażaków.

  W poniedziałek nad Polską przetoczyły się wichury. Niż Mortimer przyniósł bardzo silne porywy wiatru.

  >>> Czytaj więcej o poniedziałkowych wichurach

  Jak powiedział rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak, od poniedziałku do godziny 14 we wtorek strażacy brali udział w prawie 7,4 tysiąca interwencji w związku z usuwaniem skutków wichur i opadów deszczu. Zginęła jedna osoba, a 18 zostało rannych, w tym pięciu strażaków.

  We wtorek do godziny 14 strażacy odnotowali 799 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków wichur i opadów deszczu, z czego 777 było związanych z wiatrem, a 22 z opadami deszczu.

  Najwięcej zdarzeń z wtorku odnotowano w województwie łódzkim (186), mazowieckim (109), śląskim (100) i wielkopolskim (94).

  - Zgłoszenia dotyczą przede wszystkim połamanych przez wichurę drzew, które dziś zostały nam zgłoszone. Kilka z nich dotyczyło również uszkodzonych dachów - przekazał Frątczak.

  Od poniedziałku do wtorku do godziny 14 strażacy odnotowali 7390 interwencji. Wskutek wichur zginęła jedna osoba, a 18 zostało rannych, w tym pięciu strażaków.

  Jak z kolei informował rzecznik rządu Piotr Muller, w wyniku wichur we wtorek bez prądu chwilowo było blisko 200 tysięcy gospodarstw.

  - Dzisiaj wszystkie miejsca, które chwilowo nie miały prądu, a było to blisko 200 tysięcy gospodarstw w całej Polsce, powinny już te dostawy prądu mieć przywrócone. Tutaj służby energetyczne i służby państwowe aktywnie działają w tym zakresie - poinformował na wtorkowym briefingu Müller. Zaznaczył również, że bez prądu pozostaje jeszcze kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych.

  Zadbać o bezpieczeństwo

  Frątczak w TVN24 zauważył, że silny wiatr zawsze stanowi zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia. Dlatego powinniśmy traktować wszystkie ostrzeżenia meteorologiczne poważnie. Przed wyjściem z domu zalecane jest usunięcie wszystkich przedmiotów z balkonów i parapetów. Frątczak przypomniał, że kierowcy powinni wystrzegać się parkowania pod drzewami.

  - To nie jest prawda, że wiatr łamie stare drzewa. Proszę zwrócić uwagę, że na wiosnę, latem i na jesieni, szczególnie wczesną, drzewo stanowi ogromny żagiel. Korona drzewa ma liście, to waży kilka ton i ma przesunięty środek ciężkości, dlatego też tyle połamanych drzew. Kiedy jesteśmy na powietrzu, zawsze powinniśmy pamiętać by nie chronić się pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi.

  Frątczak zauważył, że w przypadku niebezpiecznych porywów wiatru należy wystrzegać się także przebywania pod wiatami autobusowymi czy tramwajowymi. Najbezpieczniejszym miejscem jest po prostu budynek.

  Strażacy a pogoda

  Silny wiatr zawsze zwiastuje intensywny czas dla strażaków.

  - Wczoraj pracowały 34 tysiące strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej. To liczba, która może robić wrażenie. Ale nie ma dzisiaj pory roku, gdzie takie wichury nie występowałyby w naszej strefie klimatycznej. Żeby zobrazować zawsze podaję ten przykład: w roku 2017 na ponad 520 tysięcy interwencji, do których wyjeżdżaliśmy, ponad 103 tysiące stanowiły interwencje związane z wiatrem. Czyli co piata interwencja straży pożarnej była spowodowana wiatrem. Sądzę, że do tego powinniśmy się przyzwyczaić - mówił Frątczak.

  Rzecznik zapewnił, że strażacy są nieustannie szkoleni, jak postępować w przypadku usuwania skutków gwałtownych zjawisk pogodowych. Prognozy są na bieżąco sprawdzane, a w przypadku groźnych zjawisk zwiększa się liczbę dyżurujących strażaków, aby nadążyć z przyjmowaniem zgłoszeń.

  - My praw natury nie zmienimy. Musimy się nauczyć żyć z tym, co nas otacza - posumował.

  Zobacz całą rozmowę z rzecznikiem:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...