Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 2°C 3°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Wstrząsy w Stambule. Zawaliły się minarety

  26-09-2019 19:58 Ludzie wybiegali z budynków
  15 lat trzęsień ziemi NOAA Science On a Sphere

  W tureckim Stambule odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7. Mieszkańcy w panice wybiegali z budynków. Kilka osób zostało rannych. Służby nie wykluczają kolejnych wstrząsów wtórnych.

  Budynki w Stambule w czwartek zatrzęsły się, a ludzie przebywający w szkołach i urzędach musieli zostać tymczasowo ewakuowani. Jak poinformowały tureckie służby, trzęsienie ziemi odnotowano na głębokości 12,6 kilometrów. Epicentrum znajdowało się 70 kilometrów od zachodniego Stambułu.

  - Najbardziej trzęsło się na początku, potem wstrząsy się utrzymywały. Może dlatego było to tak odczuwalne, bo budynek, w którym byłam, jest niski - powiedziała 27-letnia Ozge Etcan, pracująca w jednej z instytucji finansowych w Stambule.

  Są ranni

  Według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) trzęsienie ziemi miało magnitudę 5,7.

  - Mimo że trzęsienie ziemi miało poważną siłę, odnotowano jedynie niewielkie uszkodzenia - poinformował na konferencji prasowej prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że ośmiu osobom udzielono pomocy medycznej.

  Zawalone budynki

  Zawaliły się dwa minarety - jeden przy meczecie w dystrykcie Avcilar, a drugi w dystrykcie Sariyer.

  - Będą kolejne wstrząsy. Prosimy mieszkańców, by nie wchodzili do uszkodzonych budynków - poinformował w rozmowie z agencją Reutera Murat Nurlu, przedstawiciel tureckiej dyrekcji do spraw zarządzania katastrofami i sytuacjami kryzysowymi (AFAD). Dodał, że do tej pory odnotowano 28 wstrząsów wtórnych.

  AFAD poinformowała także o dwóch zniszczonych budynkach w dystryktach Sultangazi i Eyup. W chwili trzęsienia pojawiły się też problemy z łącznością telefoniczną.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...