Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Tajfun Tapa w Japonii. Dwie osoby nie żyją

  22-09-2019 16:26 To 17. tajfun, który uderzył w tym roku

  Niebezpieczna aura zapanowała u wybrzeży Japonii - rozszalał się tam tajfun Tapa. Żywioł niesie ze sobą intensywne opady deszczu, które miejscami mogą sięgnąć nawet 400 litrów deszczu na metr kwadratowy w ciągu doby. Zginęły dwie osoby, a 19 jest rannych.

  Według japońskich mediów co najmniej dwie osoby zginęły po przejściu tajfunu Tapa, który rozszalał się nad Japonią. Ofiarami śmiertelnymi tajfunu byli 60-letni mężczyzna i kobieta o nieustalonym wieku - zginęli w sobotę w prefekturze Miyazaki, znajdującej się na wyspie Kiusiu. Podaje się, że 19 osób zostało rannych.

  Obecnie tajfun znajduje się około 175 kilometrów na południowy zachód od miasta Sasebo w prefekturze Nagasaki. Według prognoz Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JMA) tajfun Tapa przesunie się nad grupę wysp Cuszima położonych pośrodku Cieśniny Koreańskiej. Tapa ma wtedy osiągnąć prędkość 162 kilometrów na godzinę.

  Szacuje się, że od godziny 18 w sobotę do godziny 18 w niedzielę suma opadów sięgnie do 400 litrów deszczu na metr kwadratowy na południu i do 300 l/mkw. na północy wyspy Kiusiu.

  Komplikacje

  Tapa już w sobotę częściowo pustoszył wyspę Kiusiu, która jest jedną z czterech głównych wysp Japonii obok Honsiu, Sikoku i Hokkaido. Ponad 40 tysięcy domów w tej prefekturze Miyazaki jest pozbawionych prądu. Nie działa komunikacja. Odwołano wszystkie rejsy lotnicze do i z Okinawy.

  Przybliżanie się Tapy do wyspy Kiusiu również pociągnęło za sobą konieczność odwołania części rejsów obsługiwanych w tamtejszych portach lotniczych. Regionalna kolej zapewniająca połączenia międzymiastowe na tej wyspie i połączenia promowe z Koreą, zawiesiła kursowanie części pociągów i promów.

  Sezon na tajfuny

  Tapa jest siedemnastym tajfunem, który powstał nad Pacyfikiem i uderzył w tym roku w Japonię.

  Na początku września co najmniej trzy osoby zginęły, a 40 zostało rannych z powodu tajfunu Faxai, który uderzył między innymi w aglomeracje Tokio. Wystąpiły wtedy zakłócenia komunikacyjne, wstrzymano wiele pociągów i odwołano ponad 170 lotów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...