Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Woda zalała wschodnią Hiszpanię. "Sytuacja jest krytyczna"

  13-09-2019 17:38 Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych

  W wyniku powodzi, które nawiedziły wschodnie regiony Hiszpanii, zginęły cztery osoby, a ponad 3500 zostało ewakuowanych. Wody jest tak dużo, że niektóre tunele na autostradach są niemal całkowicie zalane.

  Od wtorku we wschodnich regionach Hiszpanii intensywnie pada deszcz. Zaczęły wylewać rzeki, wiele budynków zostało podtopionych, a drogi zmieniły się w rwące potoki.

  Ofiary śmiertelne

  W powodziach zginęły cztery osoby - poinformowały hiszpańskie media. Wśród ofiar śmiertelnych jest rodzeństwo: 52-letnia kobieta i jej 61-letni brat. W czwartek w Caudete w Kastylii-La Manchy ich samochód porwał nurt wezbranej rzeki.

  Kolejna ofiara powodzi to mężczyzna, rezydujący w Almerii. Jak podały lokalne władze, znaleziono go martwego w piątek wewnątrz pojazdu, który utknął w tunelu na terenie miasta i został zalany. Czwartą ofiarę - mężczyznę - znaleziono w Grenadzie.

  Ewakuacja ludzi

  Z terenów dotkniętych powodziami ewakuowano ponad 3500 osób. Łącznie zamknięto 74 drogi, lotnisko i wszystkie połączenia kolei regionalnej w prowincji Murcja. Jak powiedział minister spraw wewnętrznych Fernando Grande Marlaska, połączenie kolejowe między Alicante a dwoma głównymi miastami Hiszpanii - Madrytem i Barceloną - zostało zamknięte.

  - Sytuacja jest krytyczna, cała gmina jest pełna wody - powiedział Mario Cervera, burmistrz miasta Alcazares, jednego z najbardziej dotkniętych powodziami w prowincji Murcja.

  Ratownicy przy pomocy śmigłowców ewakuują ludzi z zalanych samochodów. - Sytuacja jest bardzo poważna i wraz z opadami deszczu może się jeszcze pogorszyć - powiedział burmistrz Murcji Fernando Lopez Miras.

   

  Dramatyczna sytuacja panuje w Alicante, gdzie w jednym z zalanych wodą tuneli autostrady AP-7, biegnącej z Katalonii do Andaluzji, utknęło kilkadziesiąt pojazdów.

  Ulewny deszcz

  Meteorolodzy określają powodzie na wschodzie kraju jako największe od 100 lat. Podają też, że w czwartek wieczorem w niektórych miejscowościach wschodniej części Hiszpanii spadła rekordowa ilość wody - 100 litrów wody na metr kwadratowy w ciągu zaledwie dwóch godzin.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...