Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • "Nie zdajemy sobie sprawy, że klimat naszej Ziemi to system połączony"

  07-09-2019 11:35 Klimatolog o topnieniu lodowców
  Szczelina na szelfie udokumentowana w lutym (BAS) British Antarctic Survey

  Lodowce Arktyki topnieją w zastraszającym tempie. Profesor doktor habilitowany Jacek Jania z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Centrum Studiów Polarnych, od 40 lat bada zmiany zachodzące w zasięgu lodowców, lodu morskiego oraz pokrywy śnieżnej. Jak powiedział, wszystko co dzieje się obecnie z Arktyką, może mieć znaczący wpływ na kondycję i klimat całego świata.

  Archipelag Svalbard to oddalone najbardziej na północ zamieszkane miejsce świata. Jest to też miejsce z najszybciej rosnącą temperaturą i najszybszym cofaniem się lodowców.

  >>> Czytaj więcej o topnieniu Svalbardu

  - Od ponad 40 lat obserwuję zmiany w zasięgu lodowców, ale także lodu morskiego czy pokrywy śnieżnej i ostatnie 20 lat to jest dramatyczne przyspieszenie zmian. Wiąże się to z szybszym ocieplaniem Arktyki w porównaniu do naszej szerokości geograficznej. To się dzieje nawet ponad trzy razy szybciej niż w rejonie Polski - mówił w programie "Wstajesz i weekend" profesor doktor habilitowany Jacek Jania z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Centrum Studiów Polarnych.

  Zmiany w skali światowej

  Jak zauważył profesor, ludzie nie mają świadomości, jak topnienie lodowców może wpłynąć na zmiany na całym świecie.

  - Nie zdajemy sobie sprawy, że klimat naszej Ziemi to jest system połączony, że powietrze nie ma granic i Arktyka, cieplejsza Arktyka, generuje zmiany w średnich szerokościach geograficznych, przyspiesza cyrkulację atmosferyczną, zwłaszcza zimą. Częstsze są sztormy na Bałtyku, ale i przechodzą silne porywy wiatru nad całością Polski - zauważył gość.

  Topniejące lodowce, pokrywa śnieżna i lodowa to przede wszystkim wzrost poziomu wód na całym świecie.

  - To nam może wydawać się dość abstrakcyjne, ale dopiero, gdy pojedziemy na wakacje nad morze i zobaczymy, że nasza ulubiona plaża jest wyraźnie mniejsza, bo jesienny czy zimowy sztorm dużo zabrał, zdajemy sobie sprawę, że to dotyczy także nas - powiedział Jania.

  Znamy Księżyc, nie znamy oceanów

  Jak stwierdził profesor, trudno przewidzieć, jaka przyszłość czeka lodowce i jakie będzie to mieć dla nas konsekwencje. Bazować możemy jedynie na przeszłości i w ten sposób budować modele atmosfery. Jania zauważył, że atmosfera to nie tylko powietrze, ale również interakcje z oceanem.

  - Tu muszę z dużym smutkiem powiedzieć, że w skali Polski, ale i w skali świata, wiedza o oceanach jest zdecydowanie gorsza niż wiedza o tym co dzieje się na powierzchni Księżyca. Intensywniejsze ocieplanie Arktyki wiąże się także z napływem cieplejszej wody atlantyckiej w bramy Arktyki, czyli w Cieśninę Fram pomiędzy Svalbardem a Grenlandią. Cieplejsza woda, szybsze topnienie, cieplejsze powietrze nad Arktyką, cieplejsze pogranicze z naszymi szerokościami geograficznymi. Ten system jest o wiele bardziej skomplikowany, jeżeli dodamy do tego jeszcze lodowce i lód morski.

  Zmiany widoczne gołym okiem

  Średnia temperatura w okolicach Svalbardu zdążyła już wzrosnąć o 4 stopnie Celsjusza. W Polskiej Stacji Polarnej położonej w południowej części Svalbardu notuje się wzrost o nawet 1,2 stopnia na dekadę. Profesor zauważył, że człowiek ma zdolność do odczuwania temperatury chwilowej, ale nie potrafi dostrzec ich wpływu na otaczające środowisko. Tymczasem - Arktyka się zmienia - jest mniej lodu, mniej jest pokrywy śnieżnej na niższych wysokościach nad poziomem morza, dramatycznie znikają lodowce.

  - Lodowiec, który jest badany w pobliżu Polskiej Stacji Polarnej [...] w ciągu ostatnich 30 lat cofnął się o ponad półtora kilometra. To widać gołym okiem, jak dramatycznie te zmiany przebiegają - opisał profesor.

  Całej rozmowy z profesorem Janią wysłuchasz tutaj:

 • ?
  Mądrzy ludzie to wiedzieli 20 lat temu już. Teraz to już tylko głupcy zaczynają zauważać, ale z tego co widać, jest już trochę za późno...
  ~ewvbgv /2019-09-10 14:35
 • Ciemniaki nie wiedzą i nie wierzą
  Mądrzy ludzie zdają sobie z tego sprawę a głupi mówią, że klimat się nie zmienia i problemu nie ma.
  ~Nick /2019-09-07 22:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...