Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 25°C 13°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Szlak na Giewont zamknięty do odwołania

  23-08-2019 09:05 Po tragicznej burzy w Tatrach
  Ratownik TOPR o śniegu w górach TVN 24

  Po czwartkowej tragicznej burzy władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały o zamknięciu szlaku z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont. "Turysto, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Wychodząc w Tatry zapoznaj się z prognozą pogody" - apelują w komunikacie turystycznym.

  W czwartek w godzinach popołudniowych nad Tatrami przeszła burza, która w Polsce pozbawiła życia cztery osoby. Po słowackiej stronie gór zginął czeski turysta. Ponad 100 osób zostało poszkodowanych.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

  >>>SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY NA PIĄTEK

  Zamknięty szlak na Giewont

  Giewont należy do szczególnie niebezpiecznych miejsc podczas burzy. To miejsce wyjątkowo narażone na uderzenia piorunów z uwagi na metalowy krzyż oraz łańcuchy ubezpieczające wejście na szczyt. Szlak został zamknięty z uwagi na prowadzoną w tym rejonie akcję ratunkową. W piątek szlak ma być ponownie sprawdzony pod kątem tego, czy ktoś jeszcze nie potrzebuje pomocy.

  Zamknięty do odwołania jest również szlak między Świnicą a Zawratem. Powodem jest obryw skalny oraz zniszczenie dużego fragmentu szlaku.

  >>>SPRAWDŹ, CO ZROBIĆ, KIEDY ZASTANIE CIĘ BURZA

  Pamiętajmy o bezpieczeństwie

  "Turysto, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Wychodząc w Tatry zapoznaj się z prognozą pogody. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia oraz w okolicy cieków wodnych" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  Władze TPN podkreślają, że wybierając się w góry trzeba się odpowiednio przygotować. "Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem". Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

  Mokre i śliskie szlaki

  Jak informuje TPN, w Tatrach jest bardzo duży ruch turystyczny. Nocą padał deszcz, więc wszystkie szlaki są mokre, a znajdujące się na nich kamienie mogą być śliskie. Na odcinkach prowadzących przez las zalega błoto i kałuże.

  W miejscach, gdzie zamontowane są sztuczne ułatwienia - m.in. na szlaku na Rysy czy w rejonie Orlej Perci tworzą się zatory, co może wydłużyć czas trwania wycieczki. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, szlakach wyposażonych właśnie w sztuczne ułatwienia oraz w okolicy cieków wodnych.

  Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN.

 • burza
  "Pół godziny wcześniej słychać było wyładowania z dużej odległości, a dalej turyści podejmowali wyjścia"

  Dodam że pogoda była paskudna od samego rana. Ja się pytam co ludzie mieli w głowach??????????????
  ~werty /2019-08-23 10:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...