Informacje
 • Wieczór głośny od grzmotów. Sprawdź, gdzie jest burza

  22-08-2019 21:10 Aktualna sytuacja pogodowa w Polsce
  Prognoza pogody na wtorek tvnmeteo.pl

  Nad Polską południowo-wschodnią uaktywnił się front atmosferyczny, na którym rozbudowały się chmury burzowe.

   

  Jak poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek po godzinie 21, front rozciąga się nad Lubelszczyzną i Podkarpaciem. Miejscami na froncie występują burze z opadami deszczu o natężeniu umiarkowanym do 20 l/mkw. oraz porywami wiatru do 80 km/h.
  Grzmi w województwach lubelskim i podkarpackim w pasie Krasnobród,Narol, Cieszanów, Jarosław, Radymno, Przemyśl. Zjawiska idą w kierunku miejscowości Tyszowce, Lubycza Królewska oraz w kierunku wschodniej granicy kraju.
  Komórki burzowe przemieszczają się wolno, z prędkością około 40 km/h na północny wschód.

   

  Około godziny 14 krótkotrwałe burze, które wystąpiły w Tatrach, zebrały śmiertelne żniwo. Turyści zostali rażeni przez piorun, który uderzył w Giewont.

  Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

  Jak zachować się podczas burzy?

  Co zrobić, jeśli burza zastanie nas na zewnątrz? Powinniśmy znaleźć niżej położone miejsce i kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami - nie należy jednak siadać ani się kłaść.

  Osoby idące grupą powinny się rozdzielić, by - w najgorszej sytuacji - piorun nie uderzył w całą grupę.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podkreśla, by w czasie burzy nie pływać, ale wyjść na brzeg i oddalić się od wody, która przewodzi prąd elektryczny. Trzeba też uważać, by nie dotykać przedmiotów zrobionych z metalu (np. anten czy ogrodzeń) oraz by nie przebywać w ich pobliżu.

  Przed burzą można schronić się w samochodzie, który działać ma jak klatka Faradaya i powinien chronić pasażerów przed groźnymi skutkami uderzenia pioruna. Tak czy inaczej, bezpieczniej będzie dla nas, jeśli przeczekamy burzę w budynku.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....