Informacje
 • Niebo zapłacze łzami świętego Wawrzyńca. Nocą maksimum roju Perseidów

  12-08-2019 07:54 Deszcz "spadających gwiazd"
  Śmigają po niebie - Perseidy 2020 Kontakt 24

  W nocy z poniedziałku na wtorek dojdzie do maksimum aktywności roju Perseidów. To okazja do obserwacji licznych "spadających gwiazd". Mniej więcej w tym terminie w różnych miejscach organizowane są astronomiczne pikniki i pokazy nieba.

  Popularne określenie "spadająca gwiazda" oznacza meteor - krótkotrwały, świetlny ślad na niebie. Wbrew obiegowej nazwie meteory nie są jednak gwiazdami - powstają, gdy w ziemską atmosferę wpadnie mały skalny okruch z przestrzeni kosmicznej (meteoroid). Jeżeli bryła jest na tyle duża, by przetrwać lot przez atmosferę i spaść na powierzchnię, wówczas nazywana jest meteorytem. Szczególnie jasne meteory, których blask jest większy niż jasność planety Wenus, nazywane są bolidami.

  Roje meteorów

  Spadające gwiazdy można zobaczyć praktycznie przez cały rok - pojawiają się losowo, choć niektóre występują grupowo. Te drugie nazywane są rojami meteorów.

  Znanych jest wiele rojów meteorów. Do najaktywniejszych i najbardziej regularnych należą właśnie sierpniowe Perseidy. Rój ten kojarzyli już starożytni. Inna jego nazwa to "łzy świętego Wawrzyńca" - 10 sierpnia przypada rocznica jego męczeńskiej śmierci.

  Cały okres aktywności Perseidów przypada na okres od 17 lipca do 24 sierpnia. W czasie maksimum w ciągu godziny może się ich pojawić nawet do 150, a w ciągu 2-3 minut można obserwować od kilku do kilkunastu meteorów.

  Perseidy są szybkie, mają białą barwę, a ich ślady przez moment "utrzymują się" na niebie.

  Jak obserwować meteory?

  Obserwowanie tych meteorów nie wymaga astronomicznego sprzętu, wystarczy gołe oko. Najlepiej znaleźć w okolicy miejsce, które jest najmniej oświetlone. Im ciemniejsze - tym lepiej, bo więcej meteorów można wówczas dostrzec. Można patrzeć na całe niebo, przy czym najlepiej nie wpatrywać się w sam radiant (punkt na niebie, z którego meteory wydają się wylatywać), a na fragmenty nieba położone w odległości kilkudziesięciu stopni od niego (radiant Perseidów w okresie maksimum znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza).

  Przy okazji podziwiania meteorów można też prowadzić obserwację innych obiektów na nocnym niebie. 12 sierpnia wieczorem nad południowym horyzontem zobaczymy Księżyc (prawie w pełni), a blisko niego zaświeci Saturn (po prawej stronie). Nieco dalej dostrzeżemy Jowisza. Z kolei wysoko na niebie będzie można zobaczyć Trójkąt Letni. W jego wierzchołkach znajdują się trzy jasne gwiazdy: Wega z konstelacji Lutni, Deneb z gwiazdozbioru Łabędzia oraz Altair z Orła.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...