Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 2°C -2°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Pożar, zalania, ewakuacje. Bilans interwencji
  po niedzielnych burzach

  22-07-2019 13:10 Obowiązywały ostrzeżenia
  Grzmiało i padało TVN24

  Jak poinformował w poniedziałek rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak, zeszłej doby straż pożarna interweniowała w związku z burzami 800 razy. Przez cały weekend odnotowano ich niemal tysiąc. Najwięcej dotyczyło województwa małopolskiego - strażacy wyjeżdżali tam blisko 250 razy.

  Najwięcej interwencji odnotowano na południu kraju. W woj. małopolskim straż wyjeżdżała na akcje 247 razy, w woj. śląskim - 140, a na Podkarpaciu - 108. Podczas weekendu straż pożarna podejmowała działania związane z burzami 977 razy. W sobotę odnotowano 114 takich interwencji, w piątek - 39.

  Najwięcej interwencji to było usuwanie skutków silnych wichur, głównie połamanych drzew. Najwięcej tego typu akcji przeprowadzono w Małopolsce, na Podkarpaciu i Śląsku.

  Więcej o niedzielnych interwencjach związanych ze skutkami gwałtownej pogody przeczytasz TUTAJ.

  Zalania, zniszczenia

  W 234 przypadkach strażacy usuwali skutki intensywnych opadów deszczu. Ulewy zalały wiele ulic i piwnic. Najwięcej akcji polegających na wypompowywaniu wody prowadzono w województwach: małopolskim, świętokrzyskim i śląskim. W 49 przypadkach strażacy musieli podjąć działania związane z przyborem wód.

  - Kiedy w tych województwach zacznie intensywnie padać, gwałtownie wzbierają niewielkie strumienie i mogą powodować miejscowe zalania. Zawsze prewencyjnie układamy worki z piaskiem w celu zabezpieczenia przed zalaniem - wyjaśnił Frątczak.

  W wyniku silnych burz w ciągu weekendu zostało uszkodzonych kilkadziesiąt budynków. Do najpoważniejszych zniszczeń doszło w sobotę na Podkarpaciu, gdzie strażacy zabezpieczyli 21 uszkodzonych budynków. Jak dodał bryg. Frątczak, w niedzielę w Skarżysko-Kamiennej w woj. świętokrzyskim silny wiatr przewrócił ogromną ścianę w nowo wybudowanej hali.

  Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poinformowała , że 4,5 tysiąca odbiorców było pozbawionych dostaw energii elektrycznej z uwagi na uszkodzone lub zerwane linie energetyczne. Awarie wystąpiły w województwach: dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Wysocka dodała, że w poniedziałek rano (o godz. 6) 715 odbiorców energii z woj. podlaskiego było pozbawionych prądu.

  Wezwania w Małopolsce

  Jak powiedział w poniedziałek rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak, z 247 interwencji w województwie małopolskim, najwięcej działań podjętych zostało w Krakowie i w powiecie krakowskim (58) oraz proszowickim (49). Z kolei w Tarnowie strażacy do akcji wyjeżdżali 38 razy, w Limanowej 20 razy, w Wieliczce - 15 razy.

  Zgłoszenia, na które odpowiadali strażacy, dotyczyły przede wszystkim powalonych drzew, zalanych piwnic i garaży oraz przytkanych przepustów. Porywisty wiatr uszkodził też dachy na kilku budynkach gospodarczych.

  W powiecie tarnowskim 11 zastępów przez kilka godzin gasiło pożar stodoły wraz ze stajnią, które zapaliły się od uderzenia pioruna. Spłonęło zgromadzone tam siano.

  W Andrychowie, gdzie zabrakło prądu, strażacy dostarczyli agregat prądotwórczy do pracy respiratora, który podtrzymywał przy życiu mężczyznę.

  Według raportu dobowego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), stan alarmowy został przekroczony na rzece Szreniawa, w stacji wodowskazowej Biskupice.

  Ewakuowani harcerze

  Z powodu zagrożenia pogodowego prewencyjnie ewakuowany został obóz harcerski z miejscowości Doły w powiecie brzeskim w woj. małopolskim, w którym wypoczywało około 10 harcerzy. Na czas burzy znaleźli oni schronienie w pobliskim budynku.

  - To przykład, że funkcjonują wdrożone procedury związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom obozów. Mamy łączność ze wszystkimi tego typu obozami na terenie województwa, do których przekazaliśmy informacje o ostrzeżeniu meteorologicznym związanym ze zbliżającą się burzą - ocenił Woźniak.

  W sobotę i niedzielę w sumie ewakuowano jeszcze 6 innych obozów harcerskich w województwach: lubelskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim. Łącznie wypoczywało na nich 338 osób.

  Ostrzegano przed pogodą

  W związku z występującymi w niedzielę w południowo-wschodniej części kraju silnymi burzami, miejscami z gradem, oraz wiatrem mogącym osiągnąć 100 kilometrów na godzinę, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu. Alert RCB, zapowiadający także możliwe przerwy w dostawie prądu, wysłano do mieszkańców sześciu województw.

  Obowiązywały także ostrzeżenia meteorologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 • Niebezpieczne burze
  To jest dowód na to,że system ostrzeżeń meteorologicznych w Polsce działa bardzo dobrze,a podjęte szybkie działania dla zapewnienia bezpieczeństwa harcerzom jak najbardziej zasługuje na uznanie.Oby tak to działało w innych krajach, byłoby ok.
  ~Lech /2019-07-22 14:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...