Informacje
 • "Z bagna wystawały tylko łeb, kark i grzbiet"

  18-07-2019 09:33 Akcja ratunkowa w Puszczy Białowieskiej
  Jeleń ugrzązł w bagnie Nadleśnictwo Browsk

  W środę przed południem w Nadleśnictwie Browsk, nieopodal granicy z Białorusią, ratowano jelenia, który ugrzązł w bagnie.

  O tym, że zwierzę jest w niebezpieczeństwie, powiadomili Nadleśnictwo Browsk pracownik Instytutu Badawczego Leśnictwa z Białowieży i leśniczy leśnictwa Rybaki. Od razu po zgłoszeniu ruszono na pomoc jeleniowi.

  Jak podają Lasy Państwowe, z bagna wystawały tylko łeb, kark i grzbiet zwierzęcia. Każda próba wydostania się z bagna, jaką podejmował jeleń, kończyła się fiaskiem, bo racice nie radziły sobie z grząskim gruntem.

  Uratowany przed śmiercią

  Oceniono, że jeleń w trzęsawisko zapadł się niedawno, dlatego jego kondycja była w miarę dobra. Nadleśniczy wraz z miejscowym leśniczym weszli do bagienka, a podleśniczy chwycił za poroże, dzięki czemu udało się wyciągnąć zwierzę z pułapki. Gdyby nie trwająca niemal godzinę akcja ratunkowa, zwierzę czekałaby śmierć. Padłoby z wycieńczenia lub zaatakowałyby je drapieżniki.

  Uratowany jeleń sam oddalił się głęboko w las. Gdyby nie akcja leśników, mógłby nie przeżyć.

  - Myślę, że w stu procentach mogę powiedzieć, że zakończyłoby się to tragicznie, bo zwierzę było już praktycznie całe w bagnie i by się nie wydostało. Zdechłoby albo z wyczerpania, albo drapieżniki zrobiłyby swoje. Pierwszy raz mieliśmy do czynienia z taką akcją ratunkową - mówił w rozmowie z TVN24 Robert Miszczak z nadleśnictwa Browsk.

 • tes
  brawo
  teeed /2019-07-18 11:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....