Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 6°C 8°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Czerwiec najgorętszy w historii pomiarów

  03-07-2019 11:21 W Europie termometry pokazały prawie 46 stopni Celsjusza
  Ekstremalne zjawiska na świecie TVN24

  W zeszłym tygodniu na zachodzie Europy gorąco spowodowane upałem znad Sahary przekroczyło sezonowe normy. Padały rekordy ciepła, a termometry pokazywały prawie 46 stopni Celsjusza we Francji. Eksperci podają, że czerwiec tego roku był najgorętszy w historii pomiarów.

  Copernicus Climate Change Service (C3S), europejska służba monitorująca zmiany klimatu w ramach programu Copernicus Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, przekazała, że czerwiec 2019 roku był najgorętszy na świecie, odkąd zbiera się takie dane.

  Było 45,9 stopnia Celsjusza

  Czerwiec dał się we znaki zwłaszcza na zachodzie Europy, gdzie padały kolejne rekordy ciepła. Najgoręcej było w piątek w departamencie Gard na południu Francji - termometry pokazały tam niemal 45,9 stopnia Celsjusza.

  Według C3S, w czerwcu było cieplej o 0,1 stopnia Celsjusza niż w czerwcu 2016 roku, uznawanym dotąd za rekordowy. W całej Europie cieplej było wszędzie - przeciętnie temperatura była wyższa o dwa stopnie Celsjusza od zwykle notowanych.

  W ubiegłym tygodniu gorąco spowodowane upałem znad Sahary przekroczyło sezonowe normy o niemal 10 stopni Celsjusza w Niemczech, północnej Hiszpanii i we Włoszech.

  Zmiany klimaty a rekordy ciepła

  Zespół C3S uważa, że trudno przypisać ten rekord "bezpośrednio" zmianom klimatycznym, jednak panuje opinią, że na tak wysokie, coraz częstsze temperatury wpływa wzrost emisji gazów cieplarnianych. Według C3S czerwcowa temperatura w Europie była o 3 stopnie Celsjusza wyższa niż przeciętna w tym miesiącu odnotowana w latach 1850-1900.

 • @tom i słusznie
  Jeśli to prawda. Ważniejsza woda niż zielona trawa.
  ~Nick /2019-07-03 19:59
 • Woda
  Braki wody w nie których miastach Niemieckich zmusiły władze miejskie do wprowadzenia kar za podlewanie trawników, 1000 Euro.
  ~tom /2019-07-03 12:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...