Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Tak może być przez całe lato"

  02-07-2019 09:15 Poniedziałkowe burze powaliły wiele drzew
  Rzecznik PSP o skutkach burz TVN24

  Tylko w czerwcu interweniowaliśmy ponad 11 000 razy - poinformował Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej. W poniedziałek przez Polskę przetoczyły się burze, które doprowadziły do licznych przerw w dostawach prądu. - Pogoda jest w ciągu ostatnich tygodni bardzo dynamiczna. Sądzę, że taka dynamika - jak zapowiadają synoptycy - utrzyma się przez całe tegoroczne lato - powiedział Paweł Frątczak.

  Burze, deszcz i grad

  Ostatniej doby strażacy interweniowali ponad tysiąc razy w związku ze szkodami spowodowanymi przez burze, opady deszczu, gradu oraz silny wiatr - podał Paweł Frątczak.

  Najwięcej działań, bo prawie 600 odnotowano na Śląsku, niemal 160 w Małopolsce i około 130 na Dolnym Śląsku. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, ucierpiało głównie południe kraju.

  - Działania nasze były głównie i w dalszym ciągu jeszcze są w wielu regionach związane z usuwaniem setek połamanych i powalonych przez wichurę drzew, które jak zawsze tarasowały wiele ulic, dróg, a także szlaków kolejowych - powiedział Frątczak.

  Na Śląsku ponad 20 budynków zostało uszkodzonych. Zniszczeniom uległy głównie dachy, które zabezpieczono, by zminimalizować powstałe już straty. Niestety silny wiatr to również problemy z dostawą prądu.

  Brak prądu

  Rzecznik przywołał dane dotyczące braków w dostawach prądu podane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

  - To prawie 26 000 odbiorców, którzy nie mają energii elektrycznej. Najwięcej, bo ponad 16000 w Małopolsce. Ponad 5 tysięcy na Śląsku i prawie 3 tysiące w województwie świętokrzyskim.

  Upały i burze

  Frątczak dodaje, że pogoda z jednej strony dostarcza gwałtowne zjawiska atmosferyczne, ale z drugiej strony - upał na dużej powierzchni naszego kraju. Skutkuje to licznymi pożarami.

  - Tylko wczoraj gasiliśmy ponad 800 pożarów, z czego 150 to były pożary w lasach - przyznał rzecznik.

  Dodał również, że zgodnie z prognozami pogoda nie jest spokojna.

  - Pogoda jest w ciągu ostatnich tygodni bardzo dynamiczna. Sądzę, że taka dynamika, jak zapowiadają synoptycy, utrzyma się przez całe tegoroczne lato - powiedział.

  Strażacy tylko w czerwcu otrzymali po intensywnych burzach prawie 11 tysięcy zgłoszeń, a do pożarów lasów wyjeżdżali około 1700 razy.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...