Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Rozświetliły niebo na niespotykaną skalę. Niesamowite zdjęcie

  02-07-2019 11:35 Mogliśmy je podziwiać też w Polsce
  "Spektakl na niebie" Kontakt 24

  W ostatnim czasie - między innymi nad Polską - mogliśmy oglądać obłoki srebrzyste. Okazuje się, że 12 czerwca zjawisko to było widoczne jak nigdy dotąd.

  Kiedy wiosna zamienia się w lato, na półkuli północnej co roku o zachodzie słońca możemy podziwiać obłoki srebrzyste. Zwykle można je zaobserwować w miejscach położonych na globie powyżej 50 równoleżnika. W niektóre dni są jednak widoczne w regionach położonych poniżej tej szerokości geograficznej. W czerwcu mogliśmy je podziwiać między innymi w Polsce.

  Ogromny zasięg

  12 czerwca obłoki "zawędrowały" na południe tak daleko, jak nigdy dotąd. Można to zobaczyć na zdjęciu opublikowanym przez NASA.

  W centrum zdjęcia znajduje się biegun północny, a zostało ono wykonane za pomocą sondy AIM z NASA. Sprzęt ten mierzy ilość odbitego światła w przestrzeń przez chmury wysokościowe. Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami jakie możemy zaobserwować z Ziemi, występują w mezosferze około 75–85 kilometrów nad powierzchnią ziemi.

  Od chwili uruchomienia AIM w 2007 roku, naukowcy odkryli, że obłoki srebrzyste rozciągają się coraz dalej na południe naszego globu. Można je też podziwiać coraz częściej. Istnieją dowody na to, że spowodowane jest to zmianami w atmosferze, w tym większą kondensacją pary wodnej spowodowanej zmianami klimatu. Naukowcy kierujący misją AIM na Uniwersytecie Kolorado zaobserwowali więcej wilgoci w mezosferze w czerwcu w 2019 roku, niż w ciągu 12 lat.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...