Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Wyjątkowe nagranie wyjątkowo rzadkiego wieloryba. Posłuchaj

  21-06-2019 12:05 To bardzo rzadki gatunek wieloryba
  Wieloryb uciekł z pontonu i ponownie pływał w rzece Reuters/Steve Adams

  Amerykańscy biolodzy morscy po raz pierwszy udokumentowali "śpiew" walenia japońskiego. Żyje ich tylko 30.

  Posłuchaj, jak śpiewa waleń japoński w wideo powyżej

  Naukowcom z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (National Oceanic and

  Atmospheric Administration) udało się zarejestrować i potwierdzić "śpiew" rzadkiego wieloryba - walenia japońskiego (łac. Eubalaena japonica). Sensacja jest tym większa, że dziś żyje zaledwie 30 osobników tego gatunku.

  Naukowcy wykorzystali rejestratory akustyczne i przechwycili powtarzający się wzorzec głosowy wydawany przez samca walenia japońskiego.

  Jessica Crance, biolog morska z NOAA Fisheries zaznaczyła, że wcześniej naukowcy "wyłapali" jedynie cztery pieśni w różnych miejscach Morza Beringa u południowo-zachodniego wybrzeża Alaski. I to w ciągu ośmiu lat.

  Pieśni wielorybów

  Śpiew humbaków, wali grenlandzkich i innych gatunków wielorybów jest światu nauki dobrze znany. Tymczasem w trakcie badań terenowych w 2010 roku naukowcy z NOAA Fisheries usłyszeli nowe dziwne dźwięki, których nie potrafili zidentyfikować.

  - Myśleliśmy, że może to być waleń japoński - opowiadała Crance. Naukowcy przeanalizowali wieloletnie dane z rejestratorów akustycznych i odnotowali powtarzające się wzorce dźwiękowe. - Nastąpiło siedem lat frustracji, ponieważ nie mogliśmy potwierdzić, że zarejestrowane dźwięki pochodzą od tego rzadkiego gatunku - mówiła Crance.

  Przełom nastąpił dopiero w 2017 roku. Crance i jej zespół usłyszeli jedną z pieśni wielorybów w czasie rzeczywistym z rejestratorów akustycznych umieszczonych na bojach.

  - Wspaniale było w końcu uzyskać potwierdzenie, kiedy byliśmy na morzu, że to jest właśnie waleń japoński - skomentowała Crance.

  Gatunek ten wydaje z siebie różne dźwięki, głównie brzmią one jak wystrzał z broni. "Aby być pieśnią, dźwięki muszą zawierać rytmicznie powtarzające się serie jednostek wydawanych w spójny sposób i tworzyć wyraźnie rozpoznawalny wzorzec" - napisała Crance w artykule dla "Journal of the Acoustical Society of America". "To seria dźwięków odtwarzanych w stereotypowy, regularny sposób, powtarzanych w kółko" - tłumaczyła.

  Lokalizacja Morza Beringa sprawia, że ​​badanie waleni japońskich stanowi wyzwanie dla naukowców. Zasięg tych zwierząt pozostaje nieznany. Przez kilka lat badacze z NOAA nie widzieli żadnego osobnika tego gatunku. Jak przyznała Crance, w 2004 roku naukowcy ostatni raz zauważyli matkę z młodym.

 • dobry.
  W Opolu tez takie glosy slyszec bylo,cos podobnego po prostu Zero.
  ~Rolnik /2019-06-21 16:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....