Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Puma grasuje w Czechach. Policja prosi o ostrożność

  21-06-2019 15:02 W jednym z czeskich lasów zauważono pumę
  Puma płowa zamieszkuje całą Amerykę od Kanady po Patagonię Wikipedia

  W lasach w rejonie miasta Hradec Jindrzichuv w południowych Czechach pojawiła się puma. Drapieżnik najprawdopodobniej uciekł hodowcy - poinformowała w czwartek policja, apelując o zachowanie ostrożności.

  Drapieżnika, prawdopodobnie pumę płową, widziano w czasie weekendu. Według policji podobne informacje pojawiały się już wcześniej, od kwietnia, ale formalne zgłoszenia napłynęły dopiero teraz. Nie ustalono, w jaki sposób zwierzę znalazło się w czeskich lasach. Policja i władze lokalne apelują do mieszkańców i turystów o ostrożność podczas poruszania się w terenach niezamieszkanych. Zdaniem weterynarzy niesprowokowany drapieżnik nie powinien zaatakować ludzi, ale nie należy się do niego zbliżać.

  Nie powinno być ograniczeń

  Lokalne władze nie przewidują ograniczeń dla uczestników zaczynających się niebawem kolonii i obozów letnich. Rzeczniczka władz kraju południowoczeskiego Hana Bożkova powiedziała, że problem pojawienia się drapieżnika i związanych z tym konsekwencji nie leży w kompetencjach władz lokalnych i regionalnego centrum kryzysowego. Podobnie według agencji CTK zareagowała rzeczniczka policji.

  Rzecznik urzędu weterynaryjnego Frantiszek Kouba wyjaśnił, że weterynarze mogliby wkroczyć jedynie w sytuacji, gdyby nad zwierzęciem ktoś się znęcał. Według niego w pobliżu tylko jedna kobieta ma zezwolenie na posiadanie dwóch pum.

  - Dostała już kilka mandatów za to, że je nielegalnie rozmnaża. Na to nie daliśmy zezwolenia, bo nie ma do tego wystarczających warunków - powiedział rzecznik. Jednocześnie wykluczył, że zwierzę znajdujące się na wolności mogłoby pochodzić z tej hodowli.

  Może być przejściowo uśpiona

  Rzeczniczka regionalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej Marie Noskova powiedziała, że w związku z pojawianiem się drapieżnika nie podejmowano żadnych działań.

  - Letnie obozy zaczynają się 30 czerwca. Zajmujemy się sprawami higieny. Ja nie mam kompetencji, żeby o czymś decydować - stwierdziła.

  Portal idnes.cz poinformował, że policjanci z pracownikami ogrodu zoologicznego konsultują sposób odłowienia drapieżnika. Zaapelowali o przekazywanie informacji o ruchach pumy, co ma pozwolić na umieszczenie pułapki. Pracownicy ZOO i policjanci zakładają, że puma może zostać przejściowo uśpiona. Później zapadną decyzje co do jej dalszych losów - napisał portal.

 • puma w centralnej polsce
  widzialam pume 5 kwietnia w nocy w rejonie łyszkowic niedalko autostrady a2, jechałam autem szła wzdłuż drogi, myslalam ze mi sie przywidzialo a jak zwolnilam zeby sie zatrzymac to zwierze wskoczylo w gaszcz lasu... teraz wydaje mi sie ze dobrze widzialam, jak opowiedzialm mezowi to sie ze mnie smial
  ~agg /2019-07-05 12:34
 • Puma nie jest tak niebezpieczna
  Tylko w przypadku małych dzieci trzeba uważać. Dorośli powinni wywijać częścią ubrania ponad głową, aby wydawać się większymi. Nie przesadzajcie, ja mieszkam na obszarze, gdzie żyją pumy.
  ~StellaB /2019-06-22 03:54
 • czlowiek?
  Jak nie kleszcze nowej generacji to Puma co jeszcze nas czeka,krokodyle,slonie.
  ~mamut /2019-06-21 16:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....