Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 23°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Już dziś rozpocznie się astronomiczne lato

  21-06-2019 12:29 Zaćmienia, Perseidy i wiele innych
  Co czeka nas latem 2019? NASA/Shutterstock

  W piątek 21 czerwca o godzinie 17.54 rozpocznie się astronomiczne lato. Ta pora roku upłynie nam pod znakiem kosmicznych atrakcji.

  Wraz z początkiem astronomicznego lata Słońce przejdzie przez punkt przesilenia letniego i wstąpi w znak Raka. Dzień będzie najdłuższy w roku.

  50. rocznica lądowania na Księżycu

  Astronomowie zachęcają do spoglądania w letnie niebo. W tym roku pojawia się szczególna ku temu okazja, mija bowiem 50. rocznica pierwszego, załogowego lądowania człowieka na Księżycu. Z tej okazji około 20 lipca na całym świecie, również w Polsce, szykowane są wydarzenia popularyzujące astronomię np. pikniki astronomiczne z obserwacjami Księżyca.

  W dniu rocznicy Księżyc wzejdzie późnym wieczorem (około godziny 23) i będzie widoczny aż do rana. Na niebie, dość nisko nad południowym horyzontem, dostrzeżemy wtedy Saturna i Jowisza. Wysoko nad nimi zobaczymy trzy jasne gwiazdy tworzące wierzchołki tzw. Trójkąta Letniego. Są to Wega z konstelacji Lutni, Deneb z Łabędzia i Altair z Orła. Trójkąt Letni łatwo dostrzec przez wszystkie letnie miesiące.

  "Polska" planeta

  Na niebie będzie można obserwować też gwiazdę BD+14 4559, wokół której krąży planeta. Gwiazda nie jest widoczna gołym okiem, ale znajduje się w zasięgu amatorskich teleskopów, a nawet lornetek.

  Planetę odkryli 10 lat temu polscy astronomowie z grupy kierowanej przez profesora Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Układ ten jest dla Polaków szczególnie ciekawy, bo Międzynarodowa Unia Astronomiczna, w ramach międzynarodowego konkursu z okazji jej stulecia, przyznała Polsce prawo do nadania mu nazwy.

  Zaćmienie Księżyca i Słońca

  16 lipca będziemy mieli okazję zobaczyć częściowe zaćmienie Księżyca, widoczne prawie w całej Europie, a także w Afryce, środkowej Azji i na Oceanie Indyjskim. W Polsce zaćmienie będzie widoczne wieczorem przy wschodzie Księżyca. Zaćmienie półcieniowe rozpocznie się o 20.44, zaćmienie częściowe o 22.02, faza maksymalna nastąpi o godz. 23.32, koniec zaćmienia częściowego przypadnie na godz. 1, a koniec zaćmienia półcieniowego - na godz. 2.18.

  Wcześniej, bo 2 lipca, nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Nie będzie ono jednak widoczne z terenu Polski, swym zasięgiem obejmie południowy Pacyfik, środkowe Chile oraz środkową Argentynę. Ciekawostką jest to, iż pas całkowitego zaćmienia przebiegnie m.in. przez jedno z największych obserwatoriów astronomicznych na świecie - La Silla w Chile, należące do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

  "Noc spadających gwiazd"

  Tradycyjnie w nocy z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum rojów meteorów o nazwie Perseidy, określane popularnie jako "noc spadających gwiazd". Rój Perseidów jest aktywny od 17 lipca do 24 sierpnia, a w maksimum można dostrzec nawet 150 "spadających gwiazd" na godzinę. Rój ten znany jest od starożytności.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....