Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 8°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Najpierw trąby powietrzne, potem nawet 40 stopni na zachodzie Polski

  19-06-2019 15:05 Pogoda oszczędzi nas tylko w weekend
  Artur Chrzanowski o pogodzie TVN24

  W czwartek i w piątek burze będą na tyle silne, że mogą tworzyć się trąby powietrzne. Istnieje prawdopodobieństwo, że po niedzieli mieszkańcy zachodu kraju na termometrach zobaczą 40 stopni Celsjusza.

  Jak poinformował Artur Chrzanowski, synoptyk tvnmeteo.pl, czwartek i piątek upłyną pod znakiem wysokiej temperatury maksymalnej, dochodzącej do 25-32 stopni Celsjusza. Poza tym czekają nas przelotne opady deszczu i burze z gradem.

  Uwaga: istnieje ryzyko wystąpienia trąb powietrznych, szczególnie na Pomorzu, Kujawach i w centrum.

  - Najbliższe dwa dni (czwartek, piątek - red.) to pogoda gwałtowna, czyli bardzo upalna, z burzami, z przelotnymi opadami deszczu. Kolejne dwa dni (sobota, niedziela - red.) to ochłodzenie z temperaturą maksymalną rzędu 20-27 stopni, mało opadów i dużo słońca - powiedział Chrzanowski.

  Prognoza pogody na pięć dni

  W Boże Ciało w całym kraju będzie przeważnie słonecznie. W ciągu dnia rozwiną się chmury kłębiaste, a po południu może przelotnie popadać deszcz, spodziewane są burze. Spadnie podczas nich od 10 do 20 litrów wody na metr kwadratowy, a porywy wiatru osiągną od 60 do 80 kilometrów na godzinę. Miejscami, szczególnie na Pomorzu, Kujawach, w centrum i na Śląsku, możliwy jest grad, a nawet trąby powietrzne. Na termometrach zobaczymy od 27 st. C na Suwalszczyźnie do 32 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje słaby i umiarkowany, zmienny wiatr.

  W piątek w całym kraju przelotnie popada deszcz, możliwe są też burze. Spadnie podczas nich do 10-20 l/mkw., a wiatr powieje z prędkością 60-80 km/h. Termometry pokażą od 23 st. C na Nizinie Szczecińskiej do 30 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, powieje z północy.

  W sobotę na Podkarpaciu przelotnie popada deszcz. Synoptycy nie wykluczają też burz. Miejscami spadnie podczas nich od 10 do 20 l/mkw., a porywy wiatru osiągną 60-80 km/h. W pozostałych regionach zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura wyniesie od 23 st. C na Nizinie Szczecińskiej do 27 st. C na Podkarpaciu. Z północnego wschodu powieje słaby i umiarkowany wiatr.

  Odpoczynek od upałów

  W niedzielę na Podkarpaciu powinno być na ogół pogodnie. W pozostałych regionach może popadać deszcz i zagrzmieć. Spadnie od 10 do 20 l/mkw., a wiatr rozpędzi się do 60-80 km/h. Na termometrach zobaczymy od 20 st. C na Suwalszczyźnie do 25 st. C na Podkarpaciu. Północno-wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, a okresami silniejszy.

  Aura w poniedziałek na Podkarpaciu przyniesie przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze powinno być pogodnie. Termometry wskażą od 24 st. C na Nizinie Szczecińskiej do 27 st. C na Podkarpaciu. Z północy powieje słaby i umiarkowany wiatr.

  Niepokojące gorąco

  Interesujące jest to, co może nas czekać po poniedziałku.

  - Niektóre modele matematyczne zaproponowały taki rozwój wydarzeń, z którego wynikałoby, że temperatura w Niemczech czy w zachodnich województwach polskich sięgnie 40 stopni. I ta propozycja jest dość sensowna. Temperatura na pewno grubo przekroczy 30 stopni - ostrzegał Chrzanowski.

  Według niego, temperatura w zachodnich województwach od wtorku do piątku ma szansę oscylować wokół 35-37, a punktowo nawet 40 st. C. W centralnej Polsce można spodziewać się ciepłej, choć nie upalnej temperatury rzędu 25-28 stopni.

 • nienawidzę upałów
  to prawda co ludzie tu piszą w komentarzach..nieszczycielska pora roku ,nie idzie żyć...i te koszmarne nawałnice...nie wiem ku czemu to wszystko zmierza...osobiście mam dość tych temperatur ( ni żyć,ni spać ), stresu i tych okropnych burz które wszystko rozwalają na swojej drodze....
  ~lila /2019-06-19 23:20
 • Cudowne lato
  A wszystkie zimnoluby niech sobie wyjadą najlepiej na Grenlandię
  ~ala /2019-06-19 22:09
 • Oby się nie sprawdziło, nikomu upał nie służy i nikt go nie chce
  25 stopni za dnia wystarczy, więcej nie trzeba.
  ~Nick /2019-06-19 19:56
 • Okropne lato
  Lato to nabardziej niszczycielska pora roku. Nienawidzę lata przez upały i burze, których się panicznie boję. Dla mnie to trzy miesiące ciągłego stresu. Oby jak najszybciej przyszła do nas poczciwa jesień, a wszystkie ciepłoluby niech sobie wyjadą najlepiej do Hiszpanii czy Włoch.
  ~Olus /2019-06-19 16:47
 • Wstrętny upał
  Upał jest niebezpieczny dla ludzi i wstrętny. Oby jak najszybciej zapanowała pogodna jesień.
  Kasper1 /2019-06-19 15:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...