Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 0°C -4°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • "Nietypowe wydanie granitu".
  Strzegom świętuje swój dzień

  16-06-2019 20:13 Wyjazdowa prognoza pogody
  Tomasz Wasilewski o święcie granitu w Strzegomiu tvnmeteo.pl

  W ten weekend mieszkańcy Strzegomia świętują dzień ich miasta oraz święto Strzegomskiego Granitu. Towarzyszy im prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  - Święto granitu to nie tylko święto miasta, ale i branży kamieniarskiej - mówił Krzysztof Kalinowski, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury. W strefie wystaw prezentują się firmy kamieniarskie z okolic Strzegomia, jest też plener rzeźbiarski, gdzie młodzież rzeźbi stojaki do rowerów. Można też zobaczyć na jakim sprzęcie pracują firmy wydobywcze.

  Miasto zapewniło też takie atrakcje, jak giełda minerałów czy stoisko archeologów, którzy pokazują jakie ciekawe przedmioty można wydobyć z ziemi.

  Biżuteria z granitu

  W niedzielę prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski rozmawiał z przedstawicielką "Granitowej Galerii" - Aleksandrą Skolak o wyjątkowej biżuterii. Jest ona nietypowa, bo z granitu. Z obrobionego kamiena powstają naszyjniki, bransoletki, kolczyki, a także zawieszki.

  - Robimy też trochę takich galanteryjnych rzeczy, do domu i wnętrz. To takie nietypowe wydanie granitu - mówiła Aleksandra Skolak. Granit jako surowiec kojarzy nam się z ciężkimi elementami, jak na przykład kostka brukowa. Ale możne też być materiałem, z którego powstanie coś finezyjnego i drobnego, jak biżuteria.

  Jak powstał granit

  Strzegomski granit datuje się na około 300 milionów lat. Najsłynniejszą budowlą, która z niego powstała, jest Kolumna Zygmunta w Warszawie. O tym, jak powstał granit w Strzegomiu opowiadał prezes jednej z kopalni - Bogusław Solima.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...