Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 26°C 20°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Polsko-czeski projekt "Szlak Kamienia" atrakcją dla turystów

  15-06-2019 20:56 Wyjazdowa prognoza pogody
  Tomasz Wasilewski o "Szlaku Kamienia" w Strzegomiu tvnmeteo.pl

  Ten weekend jest szczególnie ważny dla mieszkańców Strzegomia, którzy świętują nie tylko dzień ich miasta, ale również święto Strzegomskiego Granitu. Towarzyszy im prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Przy tej okazji, w sobotę prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski rozmawiał o realizacji projektu "Szlak Kamienia" w czeskich Horicach z przedstawicielem Partnera Wiodącego - Martinem Bartikiem.

  Gmina Strzegom przystąpiła do realizacji projektu w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska pod nazwą "Szlak Kamienia", wraz z partnerami z Czech i Polski.

  - Najważniejszym celem naszej działalności w Czechach, to między innymi rekonstrukcja muzeum w Horicach. Chcemy w nim pokazać to, co u nas jest najpiękniejsze, więc nasz regionalny piaskowiec - podkreślił Bartik.

  - Bardzo chcielibyśmy zaprosić wszystkich turystów z Polski do nas, do Horic, aby zobaczyli ile mamy ciekawostek turystycznych i kulturalnych, żeby zobaczyli, że naprawdę warto do nas przyjechać - przekazał Bartik.

  Wirtualny spacer po szlaku

  Prezenter tvnmeteo.pl rozmawiał także z Tomaszem Smagłowskim, przewodnikiem miejskim i kierownikiem strzegomskiego Centrum Aktywności Społecznej Karmel. To miejsce, w którym mieści się Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej oraz multimedialne centrum informacji o "Szlaku Kamienia" i jego atrakcjach. Multimedialny sprzęt umożliwia wirtualny spacer po szlaku i kontakt internetowy z bliźniaczą salą w Horicach.

  - "Szlak Kamienia" to projekt realizowany z partnerami z Czech, z naszym miastem partnerskim Horice. Pokazujemy to, co nas łączy, czyli zabytki kamienne. W Strzegomiu mamy granit, w Czechach piaskowiec, ale te dwa kamienie łączą nasze miasta - mówił Smagłowski.

  14 nowoczesnych tablic

  Tomasz Wasilewski rozmawiał również z Krzysztofem Kaszubem, przewodnikiem po "Szlaku Kamienia" w Strzegomiu.

  - Nowo otwarty szlak pokazuje nam najciekawsze kamienne zabytki Strzegomia, które są ujęte na 14 nowoczesnych tablicach i one nas właśnie prowadzą po Strzegomiu, pokazując historię poszczególnych kamiennych zabytków - mówił Kaszub.

  Tablice mają ułatwić turystom poznanie najciekawszych miejsc. Wśród nich znajdują się m.in. Bazylika Mniejsza, kościół Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel czy kaplica św. Antoniego.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...