Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Nieznośne swędzenie, ale i alergie. Miasta ruszyły do walki z komarami

  15-06-2019 11:15 Po upałach i ulewach plaga owadów
  Komary są dużym zagrożeniem Discovery/Player.pl

  Komary w natarciu. Ich ukąszenia mogą powodować przenoszenie chorób, ból, obrzęk oraz alergie. W niektórych miastach lokalne władze zdecydowały się na opryski.

  W ostatnich tygodniach wraz z nadejściem ciepłych dni w wielu miejscach pojawiły się komary, meszki i kleszcze. Jedne pozostawiają po sobie swędzące bąble, drugie przenoszą choroby. Potrafią być niezwykle uciążliwe, są w stanie popsuć nastrój, wypoczynek, pokąsać człowieka, co często powoduje nie tylko swędzenie, ale i alergie.

  Ukąszenia komarów na ogół nie są niebezpieczne, chyba że ktoś jest uczulony na jad owada. Najczęstsze dolegliwości związane z ukąszeniem komara to: obrzęk tkanek, pokrzywka, świąd i ból.

  Wiele regionów Polski już zmaga się z plagą komarów. Samorządy województwa świętokrzyskiego do walki z nieprzyjemnymi owadami chcą włączyć wojsko. Z kolei na Śląsku władze zapowiadają opryski.

  - Podobnie jak w latach ubiegłych także i w tym roku miasto podjęło decyzje o wykonaniu oprysków w tych częściach miasta, gdzie owady są najbardziej dokuczliwe. Środki, które zostaną użyte, będą działać nie tylko przeciw komarom, ale i kleszczom - poinformował wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Damian Rutkowski.

  Prawie 200 hektarów terenu

  W Dąbrowie Górniczej opryski obejmą prawie 200 hektarów - głównie parki, laski, bulwary, akweny wodne, duże osiedla mieszkaniowe, place zabaw i tereny wzdłuż pasów drogowych. Władze miasta zapewniają, że działania te są bezpieczne dla ludzi, roślin i zwierząt.

  - Stężenie środków owadobójczych nie będzie nikomu zagrażać. Dla komfortu wszystkich, a także ochrony populacji "dobrych" owadów, przede wszystkim pszczół, opryski są dokonywane w nocy, między godziną 22 a godziną 6 - podał wiceprezydent.

  Pierwsza tura oprysków w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się jeszcze w czerwcu, druga w lipcu, a trzecia w sierpniu - dokładne terminy, uzależnione między innymi od pogody, będą podawane na miejskiej stronie internetowej.

  W Tychach opryski już w środę

  W Tychach, gdzie również w poprzednich dwóch latach dokonywano oprysków, pierwsze zabiegi zaplanowano na najbliższą środę.

  - Opryski obejmą w sumie aż 65 hektarów. O podjęciu decyzji o przeprowadzeniu dezynsekcji zdecydowała coraz bardziej uciążliwa dla mieszkańców liczba komarów i kleszczy - powiedziała rzeczniczka tyskiego magistratu Ewa Grudniok, przyznając, że owady ostatnio mocno dają się we znaki mieszkańcom Tychów.

  W tym roku Wydział Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Tychach zleci dwa zabiegi dezynfekcji - pierwszy będzie przeprowadzony 19 czerwca między godz. 20 i 24. Obejmie parki, gdzie znajdują się zbiorniki wodne i place zabaw.

  - W celu ułatwienia pracy firmie wykonującej zabiegi odkomarzania i odkleszczania zalecamy mieszkańcom pozostanie poza parkami podczas wykonywania oprysków - powiedziała rzeczniczka.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...