Informacje
 • Susza odsłoniła zabytkową budowlę

  31-05-2019 10:57 Na starym cmentarzu pojawiły się ludzkie kości

  W meksykańskim stanie Oaxaca susza odsłoniła ruiny XVI-wiecznego kościoła. Ostatni raz budowlę można było zobaczyć dwa lata temu.

  Świątynia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i miasto Jalapa del Marques w stanie Oaxaca zostały w 1961 roku zalane wodą, gdy budowano zaporę na cześć prezydenta Benito Juareza, który był prezydentem Meksyku od marca 1857 do lipca 1872 roku.

  Od tamtej pory kościół można było oglądać tylko cztery razy. Ostatni raz świątynia wyłoniła się w 2017 roku, także w czasie suszy. Wtedy można było podziwiać ją w całej krasie. Potem, w czerwcu tego samego roku, budowla została zalana wodą po przejściu burzy tropikalnej Beatriz, która wpompowała do zapory 900 milionów metrów sześciennych wody w ciągu dwóch dni. Woda następnie cofnęła się po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 8,1, które nawiedziło Oaxacę 7 września, powodując pęknięcia niektórych ścian zbiornika.

  W tym roku świątynia nie jest jeszcze całkowicie odsłonięta, ale jeśli w kolejnych miesiącach opady deszczu nie będą zbyt obfite, budowlę będzie można obejrzeć w całej okazałości za około siedem miesięcy.

  Obecnie zbiornik prezydenta Benito Juareza dostarcza wodę do około 50 gmin i rafinerii Pemex Antonio Dovali Jaime w mieście Salina Cruz. Jest wypełniony wodą w około 60 procentach.

  Susza odkryła też kości z cmentarza

  Spadek poziomu wody ujawnił też pozostałości po starym cmentarzu. Mieszkańcy w rozmowie z agencją Reutera powiedzieli, że stale odnajdują i odkopują ludzkie szczątki.

 • Zalewany kościół
  To nie susza odsłoniła. tylko woda wróciła do swojego właściwego poziomu. Nikt mi nie powie ,że w czasie suszy wybudowano kościół. Po prostu tej wody tam nie było. Zawsze twierdzę że można naszej planety zaśmiecać, trzeba o nią dbać. Nie można też wywoływać paniki cieplarnianej. Jeden przykład w Alpach lodowiec się roztopił zaleziono człowieka sprzed ok. 3 tysięcy lat. Jak on znalazł się po lodem przewiercił go. Na pewno szedł pod górę bo tam czuł się bezpiecznie. Dlaczego nie było tam lodu.
  ~jaczeko /2019-06-06 08:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...