Informacje
 • Jedzenie za seks, czyli życie rodzinne nietoperzy

  29-05-2019 09:10 Wyniki badań nad rudawcami nilowymi
  Powstają nowe alejki dla turystów w Wilczym Szańcu tvnmeteo.pl

  Najpierw samice jedzą z pyszczków samców. Potem osobniki te tworzą pary i rozmnażają się. Naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie, prezentując wyniki swoich badań nad rudawcami nilowymi, przyznają, że to rodzaj transakcji "jedzenie za seks".

  Pary, które razem jedzą, mają tendencję do tworzenia par w celu rozmnażania się - ustalili izraelscy badacze, obserwując rudawce nilowe.

  Naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie zauważyli, że żyjące w niewoli samice tego gatunku nietoperza odżywiają się jedzeniem, dostarczanym w pyszczkach przez samce. Ustalili, że pary takie zazwyczaj dochowują się wspólnego potomstwa. Uznali, że występuje tu "silna korelacja".

  Testy DNA

  - To jest w pewnym sensie sytuacja typu "jedzenie za seks", w której samce przez cały rok regularnie dostarczają żywność samicom, które potem łączą się z samcami w pary i rodzą im dzieci - przyznała w rozmowie z agencją Reutera uczestnicząca w badaniach Lee Harten z Wydziału Zoologii Uniwersytetu w Tel Awiwie.

  - Samica konsekwentnie przyjmuje jedzenie od tego samego samca, z którym później ma młode - dodała. Stwierdziła, że relację tę można nazwać także "jedzenie za geny".

  By potwierdzić tę hipotezę, naukowcy przeprowadzili testy DNA na młodych nietoperzach w celu ustalenia ojcostwa.

  Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "Current Biology".

  Rudawiec nilowy

  Rudawiec nilowy, inaczej rudawka nilowa (łac. Rousettus aegyptiacus), to gatunek ssaka z rodziny rudawkowatych (Pteropodidae). Jest szarobrunatnej barwy, a skrzydła ma ciemnobrązowe.

  Nietoperze te żyją na Cyprze, w Afryce, na Bliskim i Środkowym Wschodzie aż po Pakistan. Na schronienie wybierają głównie drzewa i jaskinie. Jak większość rudawek, żywią się głównie owocami.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...