Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • IMGW ostrzega przed wtorkowymi burzami. Alarmy nawet drugiego stopnia

  27-05-2019 19:52 Gwałtowne burze, grad i możliwe trąby powietrzne
  Ostrzeżenia przed deszczem i burzami z gradem TVN 24

  Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują na wtorek wydanie ostrzeżeń pierwszego i drugiego stopnia. Miejscami alerty obowiązują od poniedziałku.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali żółte alerty ostrzegające przed burzami z opadami gradu. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami miejscami od 15 do 25 litrów deszczu na metr kwadratowy oraz porywami wiatru do 75 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy grad. Ostrzeżenia obowiązują w województwach:

  - śląskim;

  - małopolskim - w powiatach wadowickim, oświęcimskim, chrzanowskim, krakowskim, Kraków, olkuskim, miechowskim, proszowickim i dąbrowskim;

  - świętokrzyskim;

  - podkarpackim - w powiatach mieleckim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, stalowowolskim i niżańskim;

  - mazowieckim - w powiatach łosickim, siedleckim, Siedlce, garwolińskim, grójeckim, kozienickim, białobrzeskim, przysuskim, radomskim, Radom, szydłowieckim, zwoleńskim, lipskim;

  - lubelskim.

  Ostrzeżenia w woj. małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i śląskim stracą ważność o godzinie 21 w poniedziałek. Pozostałe będą obowiązywać do godziny 22 we wtorek.

  W województwie dolnośląskim przewiduje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Prognozowana suma opadów może wynieść od 15 do 30, miejscami około 50 litrów na metr kwadratowy. Tam ostrzeżenia zaczną obowiązywać od godziny 21 w poniedziałek i będą ważne do 15 we wtorek.

  Prognoza zagrożeń na wtorek

  OSTRZEŻENIA DRUGIEGO STOPNIA

  W woj. świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskimśląskim i lubelskim synoptycy IMGW prognozują silne burze z opadami deszczu rzędu 30-40 l/mkw., a miejscami do 45 l/mkw. W burzach wiatr może rozpędzić się do 100 km/h. Niewykluczone są opady gradu.

  OSTRZEŻENIA PIERWSZEGO STOPNIA

  Synoptycy Instytutu mogą także wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla woj. kujawsko-pomorskiego. Może spaść 15-30 l/mkw. deszczu. Burze z gradem mogą wystąpić w woj. podlaskim i mazowieckim. Towarzyszyć im mogą opady deszczu rzędu 20-30 l/mkw., a lokalnie około 40 l/mkw. Porywy wiatru mogą osiągnąć do 80 km/h. Miejscami mogą wystąpić opady gradu.

  W woj. opolskim, łódzkim i wielkopolskim IMGW planuje wydać alerty przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Może spaść od 10 do 20 l/mkw, z możliwymi lokalnymi opadami do 30 l/mkw. Wiatr może powiać z prędkością 60 km/h. Istnieje również ryzyko wystąpienia opadów gradu.

  W woj. warmińsko-mazurskim mogą wystąpić opady silne lub umiarkowane w wysokości od 20 do 35, a lokalnie do 45 l/mkw.

  W woj. dolnośląskim IMGW ostrzega przed prawdopodobnymi intensywnymi opadami atmosferycznymi.

  Jeśli zostaną wydane alerty, to będą obowiązywać od wtorku od godziny 7.30 do godziny 7.30 w środę.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...