Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Zniszczenia po przejściu trąby powietrznej

  22-05-2019 12:10 Na terenie gminy Wojciechów służby wciąż działają
  Skala zniszczeń po przejściu trąby powietrznej TVN24

  Strażacy usuwają skutki przejścia trąby powietrznej, która we wtorek pojawiła się na Lubelszczyźnie. Według najnowszych danych - zniszczonych zostało około 80 budynków. - Strażacy stąd nie odjadą tak długo aż nie udzielą do końca wszystkim potrzebującym pomocy - powiedział komendant Państwowej Straży Pożarnej generał brygady Leszek Suski.

  We wtorek przez Lubelszczyznę przeszła trąba powietrzna. Zjawisko pojawiło się w gminie Wojciechów.

  Jak powiedział generał brygady Leszek Suski szef Państwowej Straży Pożarnej, skala zniszczeń spowodowanych przez trąbę powietrzną jest ogromna. W poważnym stanie jest 26 domów, 56 jest uszkodzonych, z pięciu budynków wiatr zerwał dachy. Ponadto zniszczeniu uległo 28 budynków gospodarczych.

  - Całe szczęście nikt nie stracił życia. Jedna osoba jest ranna - mówił strażak. Jak dodał, są to bardzo duże zniszczenia jak na zjawisko trwające kilkanaście sekund.

  Wciąż trwają akcje ratunkowe i sprzątania skutków wichury. Służby odbudowują linie energetyczne oraz doprowadzają budynki do użytku. Premier Mateusz Morawiecki obiecał przeznaczyć środki finansowe dla tych, którzy ucierpieli z powodu żywiołu.

  - Ludzie niektórzy stracili cały majątek życia. My jesteśmy służba ratowniczą, my tylko możemy wspomagać, pomagać i ubolewać nad tym co się stało - mówił generał.

  Niespokojna pogoda

  Deszczowa aura nie jest jednak sprzymierzeńcem strażaków. Przez najbliższe godziny prognozowane są tam intensywne opady deszczu. Mimo to strażacy obiecali kontynuować działania.

  - Strażacy stąd nie odjadą tak długo aż nie udzielą do końca wszystkim potrzebującym pomocy - obiecał Suski.

  Działają od wielu godzin

  Jak dodał, strażacy robią wszystko zrobili wszystko, co w ich mocy. Powiedział, że pojawili się niemal błyskawicznie po odebraniu wezwania. Nieoceniona jest również pomoc Ochotniczej Straży Pożarnej i Wojsk Obrony Terytorialnej.

  - Tutaj wszyscy pracują bardzo zaangażowanie. Pracowali i strażacy, i druhowie nawet do późnych godzin wieczornych, gdzie o takiej porze prace na dachach, na wysokościach są bardzo niebezpieczne - stwierdził strażak.

  Dalsze plany służb mają obejmować uszczelnianie dachów, układanie folii zabezpieczającej oraz usuwanie pozostałych fragmentów drzew i ich konarów.

  - Drzewostan i sady też są uszkodzone. Trzeba było to wszystko powycinać, trzeba było udrożnić drogi, przecież wczoraj one w pewnym momencie nie były przejezdne - podsumował.

  Całość rozmowy zobaczysz tutaj:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...