Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Pierwsza operacja mózgu papugi na świecie. "To było ryzykowne"

  18-05-2019 10:34 Pionierski zabieg
  Papuga w kamerze nad drogą w Queensland Department of Transport and Main Roads (Queensland)

  Weterynarze z Nowej Zelandii przeprowadzili pierwszą na świecie operację mózgu ptaka. Ratowali kakapo - przedstawiciela gatunku papugi krytycznie zagrożonego wyginięciem. Żyje ich nie więcej niż 150.

  U 56-dniowej papugi kakapo o imieniu Espy-1b z nowozelandzkiej wyspy Coldfish zaraz po wykluciu na głowie pojawił się guzek. Lekarze ze szpitala w Dunedin podczas diagnozowania wykonali m.in. tomografię komputerową.

  - Badanie pokazało, że płytki czaszki papugi nie były całkowicie połączone, a ciemiączko było nadal otwarte. Pisklę wykluło się z dziurą w czaszce, która sprawiła, że część mózgu i opony twardej wydostała się na zewnątrz - tłumaczył Brett Gartrell, dyrektor szpitalu Wildbase na Uniwersytecie Masseya w Palmerston North na Wyspie Północnej.

  Lekarze obawiali się, że niepokojąca narośl może narażać pisklę na urazy oraz infekcje.

  Wspólne dzieło naukowców

  Nowozelandzcy lekarze z ogrodów zoologicznych w Aucklad i Wellington oraz ze szpitala w Dunedin doszli do wniosku, że jedynie operacja może uratować ptaka. Kakapo należą do jednego z najbardziej zagrożonych gatunków papug na świecie.

  Pionierską operację przeprowadzono 6 maja na Uniwersytecie Masseya. Gartrell powiedział, że był to pierwszy taki zabieg na świecie w ptasiej medycynie.

  - To było ryzykowne. Po takiej operacji najczęstszymi komplikacjami u ludzi jest uszkodzenie mózgu, wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego oraz zapalenie opon mózgowych - tłumaczył Gartrell.

  Zabieg powiódł się. Papuga bardzo szybko doszła do siebie i przetransportowano ją do szpitala w Dunedin, gdzie czekało na nią inne pisklę.

  Niecałe 150 osobników. Na całym świecie

  Kakapo (łac. Strigops habroptila) są uznawane za jedne z największych i najcięższych papug na świecie. Są też jedynymi nielotami wśród tych ptaków.

  Kilkaset lat temu kakapo były jednymi z najpospolitszych ptaków w Nowej Zelandii. Częste polowania, działalność szkodników oraz wycinanie lasów na rzecz rolnictwa doprowadziły do znacznego zmniejszenia populacji tego ptaka.

  Według informacji przekazanych przez Uniwersytet Masseya, na świecie żyje tylko 144 papug kakapo.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...