Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Foka Celebrytka odpoczywała w Krynicy Morskiej. Nagrał ją Reporter 24

  18-05-2019 12:02 Chwila relaksu na plaży
  Znaleziono przyczynę śmierci lwów morskich ENEX

  W piątek wieczorem na plaży w Krynicy Morskiej pojawiła się foka pospolita. Poleżała, odpoczęła, podrapała się po brzuchu i czmychnęła do morza. Relację dostaliśmy na Kontakt 24.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24.

  Foka jest dobrze znana mieszkańcom Krynicy Morskiej. Ponieważ pojawia się na plaży regularnie, nadano jej imię. Ze względu na to, że wzbudza gigantyczne zainteresowanie, nazwano ją Celebrytką.

  Także w piątek wieczorem tłumy nagrywały, jak foka odpoczywa na plaży. Jeden z obserwatorów postanowił podzielić się swoją relacją poprzez Kontakt 24.

  Jak opowiadał redakcji Kontaktu 24 Michał Krause z Błękitnego Patrolu WWF, foka chwilę odpoczęła na plaży, a potem skierowała się z powrotem do morza. Teren, na którym się wylegiwała, został zabezpieczony, aby nikt nie podchodził niebezpiecznie blisko.

  - Jest to zdrowe zwierzę, niestety często niepokojone przez turystów i osoby, które nieodpowiednio się zachowują. Podchodzą zbyt blisko, robią zdjęcia, dotykają, chcą pogłaskać. Ta konkretna foka jest nam bardzo dobrze znana. Jest bardzo nietypowa, ponieważ pozwala do siebie podchodzić i to blisko. Inne foki nie pozwalają na to, od razu wchodzą do wody. Ta wręcz przeciwnie i to naprawdę dziwny przypadek - powiedział. - Należy pamiętać, że trzeba zachować 15 metrów odległości, a najlepiej 20 metrów. To dzikie zwierzęta, mogą ugryźć. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - podkreślił Krause.

  Nie płoszyć foki

  W Bałtyku żyją trzy gatunki fok - obrączkowane, pospolite i szare, które są najliczniejsze. Foki są zwierzętami chronionymi, nie można ich łapać, niepokoić, polować na nie ani ich zabijać.

  Należy pamiętać, że foka jest dzikim zwierzęciem, dlatego przestraszona lub rozdrażniona może stać się agresywna. Nie wszystkim fokom, które wychodzą na brzeg, coś dolega. Czasem, jak w przypadku foki Celebrytki, zwierzę po prostu musi odpocząć, a potem samo wróci do morza. Jeśli jednak jego zachowanie lub kondycja są zastanawiające, warto powiadomić Błękitny Patrol lub Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

 • Momencik
  Foczki na plaży? Jadę!
  ~Johny Bravo /2019-05-18 15:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...