Informacje
 • "Śnieżna Zośka". W górach wróciła zima

  15-05-2019 13:32 Pada w Karkonoszach, Beskidach i Tatrach
  Przysypało w Karkonoszach tvnmeteo.pl

  W wielu górskich regionach opady śniegu sięgnęły już około 10-20 centymetrów. Zimowa aura może utrzymać się jeszcze w czwartek.

  W Beskidach, Karkonoszach i Tatrach sypnęło śniegiem. Opady pojawiły się we wtorek i trwały przez całą noc. Łącznie spadło około 10-20 centymetrów mokrego śniegu.

  Powrót zimy

  Jak powiedziała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, za taką pogodę odpowiada strefa chłodnego powietrza, która przechodzi na zachód kraju. W ciągu najbliższej doby w regionach południowych może jeszcze dosypać około 5-10 cm śniegu. Temperatura tam sięgnie maksymalnie 1-2 stopni Celsjusza.

  - Cały tydzień temperatura jest zbliżona do 0 stopni Celsjusza, nawet był -1 stopień Celsjusza, a w tej chwili nadeszła długo oczekiwana zima. Druga zima. I zimna Zośka chyba powinna się nazywać "śnieżna Zośka" od tej pory - mówił właściciel jednego z karkonoskich pensjonatów Janusz Kowalski.

  Jak twierdził mężczyzna, przez kilka dni pogoda była bardziej łaskawa, dlatego wiele osób już ruszyło do szklarni, aby zasadzić kwiaty. Teraz wiele roślin może nie przetrwać.

  - Nikt się chyba nie spodziewał, że w tym okresie będzie dość spora zima - powiedział Janusz Kowalski. - Jestem tutaj ósmy rok i na początku maja zawsze był śnieg. Natomiast po raz pierwszy o tej porze jest go tak dużo - dodał.

  Może być niebezpiecznie

  W Tatrach od wysokości 1600 metrów nad poziomem morza obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jak podaje komunikat Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Lawiny mogą schodzić samorzutnie, głównie w postaci zsuwów i małych lawin. W Tatrach występują na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Turyści powinni zachować szczególną ostrożność na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

  W środę po południu poinformowano, że na Babiej Górze obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy beskidzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przekazali, że w miejscach odłożenia starego śniegu przykrytego ostatnim opadem mogą wystąpić zsuwy i małe lawiny. Dotyczy to głównie żlebów, kociołków i zagłębień terenowych. Wyzwolenie lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym.

  - Przy schroniskach na Markowych Szczawinach oraz na Hali Miziowej leży blisko 30 centymetrów mokrego śniegu, z czego 10 centymetrów spadło w ciągu ostatniej doby. Warunki turystyczne są trudne. Śnieg przestał wprawdzie padać, ale szlaki są bardzo śliskie i grząskie – powiedział ratownik dyżurny Tomasz Górny.

  W Karkonoszach nie zostały wydane ostrzeżenia dotyczące ryzyka lawinowego. Mimo to ratownicy ostrzegają, że wycieczki w wyższe partie gór mogą być niebezpieczne ze względu na śliskość podłoża i ograniczoną widzialność.

  Zimowa aura może utrzymać się jeszcze w czwartek.

 • pogoda
  OCIEPLENIE KLIMATU !!!!! ZIMA W MAJU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ~obserwator /2019-05-15 15:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...