Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 18°C 11°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Zabrał fragment kamienia ze Stonehenge. Zwrócił po 60 latach

  08-05-2019 16:52 Wrócił na swoje miejsce
  Archeolodzy odkryli drugie Stonehenge ENEX

  Fragment jednego z kamieni Stonehenge wrócił na swoje miejsce po 60 latach. Jak się okazuje, cały ten czas wisiał na ścianie gabinetu jednego z pracowników firmy, która w latach 50. prowadziła tam wykopaliska.

  Podczas wykopalisk prowadzonych przy Stonehenge w latach 50. odkryto, że jeden z kamieni ma poważne pęknięcia. Aby go wzmocnić, zdecydowano o włożeniu do jego wnętrza metalowych prętów, które miały ustabilizować kamień. Wywiercona tak zwana próbka rdzeniowa zaginęła. Teraz, po 60 latach, powróciła na swoje miejsce.

  Robert Phillips, jeden z pracowników firmy, która przeprowadzała naprawę budowli, po zakończeniu robót po prostu przywłaszczył sobie wywiercony fragment. Rdzeń o długości 108 centymetrów przez lata wisiał na ścianie jego gabinetu. Wyemigrował nawet z Phillipsem do Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna wyraził jednak życzenie, żeby w przededniu jego 90. urodzin rdzeń wrócił na swoje miejsce.

  - Ostatnią rzeczą, jakiej się spodziewaliśmy, było otrzymanie telefonu od kogoś z Ameryki, kto twierdzi, że ma kawałek Stonehenge - powiedziała Heather Sebire, kuratorka English Heritage, organizacji zajmującej się ochroną zabytków dziedzictwa narodowego.

  Jak dodała, badania nad rdzeniem mogłyby powiedzieć więcej o pochodzeniu kamieni. Źródło elementów budowli było tematem badanym i omawianym przez dziesięciolecia.

  - Archeolodzy i geolodzy od lat debatują nad pochodzeniem kamieni użytych do budowy Stonehenge - powiedział profesor David Nash z Uniwersytetu w Brighton. Jak dodał, w przeszłości pojawiały się sugestie, że wszystkie pochodzą z pobliskiego regionu Marlborough Downs, dzisiaj nazywanego North Wessex Downs.

  - Wstępne wyniki naszej analizy mówią, że w rzeczywistości poszczególne kamienie mogą pochodzić z wielu różnych lokalizacji - stwierdził Nash.

  Nie tylko jeden

  Obiekt liczący ponad 4,5 tysiąca lat został uratowany przed ruiną po tym, jak właściciel ziemski Cecil Chubb przekazał go władzom w 1918 roku. Do tamtego czasu nie można było przeprowadzać kluczowych prac konserwacyjnych.

  Od tamtej pory pozostaje popularnym miejscem turystycznym oraz intryguje badaczy.

  W trakcie prac w latach 50. wywiercono również dwa inne otwory w kamieniu. Lokalizacja tych części pozostaje jednak nieznana.

  Jeden z synów Phillipsa, Robin powiedział, że ma nadzieję, że pozostałe rdzenie również zostaną zwrócone.

  - Byłoby fascynujące wiedzieć, gdzie są pozostałe rdzenie, a nawet jakieś inne brakujące elementy, które mogłyby zostać zwrócone pewnego dnia - powiedział.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....