Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 21°C 13°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Zimowy koniec majówki. W kolejnych dniach powrócą wiatr i burze

  05-05-2019 18:13 Utrudnienia pogodowe na nadchodzące dni
  Dorota Gardias o prognozie pogody na najbliższe dni tvnmeteo.pl

  Tegoroczna majówka dobiega końca. Miejscami pogoda przyniosła opady deszczu, a nawet śniegu. W kolejnych dniach czeka nas zmiana, a utrudnieniem staną się wiatr i burze.

  W Tatrach na koniec długiego majowego weekendu zapanowały zimowe warunki. W górach padał śnieg, a w Zakopanem w niedzielę od rana-  śnieg z deszczem. Temperatura w mieście pod Giewontem spadła do trzech stopni Celsjusza. Jak poinformował dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, na Kasprowym Wierchu leży około metra śniegu, a termometry na szczycie pokazują -6 stopni Celsjusza.

  Powyżej górnej granicy lasu panują warunki zimowe. Obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego.

  W kolejnych dniach spodziewane są utrudnienia w górach. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia i prognozę zagrożeń.

  Najniższą wartość temperatury zanotowano w niedzielę na Śnieżce (-7 stopni Celsjusza). Trochę cieplej było na Kasprowym Wierchu (-4,3 st. C) oraz w Resku w województwie zachodniopomorskim (-3,1 st. C).

  Utrudnienia pogodowe na najbliższe dni

  Polska znajduje się pod wpływem układów niżowych znad Skandynawii i Grecji. Krańce wschodnie i zachodnie kraju będą pod wpływem strefy frontów atmosferycznych. Z północy napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

  W poniedziałek na wschodzie i południowym wschodzie kraju wystąpią opady deszczu rzędu 5-10 litrów wody na metr kwadratowy. Również na Pomorzu spodziewane są przelotne opady deszczu do 5 l/mkw. Północno-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr okresami powieje silniej.

  We wtorek w pasie od Dolnego Śląska po centrum nie powinno padać, poza tym wystąpią przelotne opady deszczu do 5 l/mkw. Z kierunków zachodnich powieje słaby i umiarkowany wiatr, na północy okresami dość silny.

  W środę utrudnieniem w całym kraju będzie wiatr. Powieje z południowego wschodu, słabo i umiarkowanie. Chwilami będzie się wzmagał, w porywach osiągnie do 60 kilometrów na godzinę.

  Powrót burzowej aury

  Czwartek zapowiada się deszczowo, poza regionami północno-wschodnimi. Może spaść od 10 do 20 l/mkw., a od zachodu w głąb kraju będą przemieszczać się burze. Powieje południowy, umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach rozpędzi się do 70 km/h., w burzach silny do 90 km/h.

  W piątek możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu rzędu 5-15 l/mkw., na południu i w centrum kraju wystąpią burze. Zachodni i południowo-zachodni, wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w burzach silny, powieje z maksymalną prędkością do 90 km/h.

  Sobota przyniesie w całym kraju opady deszczu rzędu 5-15 l/mkw., a na południu dodatkowo burze. Z południowego zachodu powieje umiarkowany, okresami dość silny wiatr. W burzach porwy mogą osiągać maksymalną prędkość do 90 km/h.

  Na niedzielę synoptycy na wschodzie prognozą dość intensywne opady deszczu, może spaść 20-30 litrów wody na metr kwadratowy.

 • Niech zgadnę
  to wyjątkowe zimno w tak póznym okresie i snieg w maju na równinach to też oczywiście oznaki ocieplenia klimatu? Potem przyjdzie kilka dni ciepła i znowu wam bedzie wychodziła większa średnia niz rok temu i mozna bedzie trąbić że klimatsię ociepla i trzeba go ratować poprzez coraz większe ceny energii. To że przez przytłaczającą cześć miesiąca jest z roku na rok zimnej to cicho sza? To oznaki ocieplenia.
  ~Cenzura /2019-05-05 18:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...