Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 25°C 15°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Przymrozki, intensywne opady deszczu, śnieg. Żółte alerty IMGW

  05-05-2019 21:36 Sprawdź, gdzie może być groźnie
  Prognoza pogody na poniedziałek tvnmeteo.pl

  W ciągu nadchodzącej nocy oraz o poranku w poniedziałek spodziewać się należy intensywnych opadów deszczu, śniegu i przymrozków. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed:

  - opadami śniegu w województwie śląskim w powiatach: żywieckim i bielskim, tam w górach - powyżej 600 metrów n.p.m. - prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 centymetrów. Alerty ważne będą do godziny 18;

  - intensywnymi opadami śniegu w województwie małopolskim w powiecie tatrzańskim, gdzie mogą wystąpić opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 7 do 17 cm. Ostrzeżenie obowiązywać będzie do godz. 6 w poniedziałek;

  - intensywnymi opadami deszczu w województwach: małopolskim (we wszystkich powiatach poza: tatrzańskim, dąbrowskim, proszowickim, krakowskim, Kraków, miechowskim, olkuskim, chrzanowskim, oświęcimskim, wadowickim), podkarpackim (we wszystkich powiatach poza: niżańskim, stalowowolskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, kolbuszowskim, mieleckim) oraz lubelskim (w powiatach: chełmskim, Chełm, krasnostawskim, zamojskim, Zamość, biłgorajskim, tomaszowskim, hrubieszowskim). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, o sumie od 35 do 50 litrów wody na metr kwadratowy, w województwie lubelskim o sumie od 25 do 35 l/mkw. Ostrzeżenia w woj. małopolskim i podkarpackim ważne będą do godz. 6 w poniedziałek, a w woj. lubelskim od godziny 13.30 w niedzielę do godz. 16 w poniedziałek.

  - przymrozkami, obowiązują w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, zachodniopomorskim (we wszystkich powiatach poza: sławieńskim, Koszalin, kołobrzeskim, gryfickim, kamieńskim, Świnoujście, polickim), wielkopolskim (we wszystkich powiatach poza: rawickim, krotoszyńskim, ostrowskim, ostrzeszowskim, kępińskim, kaliskim, Kalisz, tureckim, kolskim), dolnośląskim (w powiatach: jeleniogórskim, Jelenia Góra, lubańskim, zgorzeleckim, bolesławieckim, polkowickim, głogowskim, górowskim), mazowieckim (w powiatach: ostrowskim, ostrołęckim, Ostrołęka, makowskim, przasnyskim, pułtuskim, legionowskim, wyszkowskim, mławskim, żuromińskim, sierpeckim, płockim, Płock, gostynińskim, sochaczewskim, nowodworskim, warszawskim zachodnim), podlaskim (w powiatach: suwalskim, Suwałki, augustowskim, sejneńskim, sokólskim, monieckim, grajewskim, kolneńskim, łomżyńskim, Łomża, zambrowskim). Prognozuje się spadek temperatury od -1 do -3 stopni Celsjusza, przy gruncie od -3 do -6 stopni. Alerty obowiązywać będą od godz. 22 w niedzielę do godz. 7.30 w poniedziałek.

   

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  W poniedziałek oprócz obowiązujących ostrzeżeń, mogą zostać wydane kolejne alerty. Jak wynika z prognozy zagrożeń spodziewane są przygruntowe przymrozki. Ostrzeżenia mogą zostać wydane w województwach:

  - zachodniopomorskim, gdzie temperatura przy gruncie może spaść do -2 st. C;

  - mazowieckim, tam prognozowana temperatura przy gruncie może wynieść -3 st. C;

  - warmińsko-mazurskim i podlaskim. Na terenie tych regionów spodziewana jest temperatura przy gruncie oscylująca w granicach -4 st. C;

  Prognoza zagrożeń na wtorek

  Wtorek również może przynieść niebezpieczną pogodę. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami spodziewane są w części wschodniej woj. warmińsko-mazurskiego oraz w woj. podlaskim. W tych regionach temperatura może spaść do -3 st. C. Również w woj. mazowieckim i lubelskim prognozowane są przygruntowe przymrozki, tam temperatura może wynieść -2 st. C.

  Alerty hydrologiczne

  IMGW wydał również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia, które obowiązują w województwach:

  - małopolskim, tam w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w zlewniach: Raby, Dunajca oraz Ropy spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (zwłaszcza w południowo-wschodniej części województwa). Na Białce w Trybszu spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego. Alerty ważne będą do godz. 8 w poniedziałek;

  - podkarpackim, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (zwłaszcza na południu województwa). Ostrzeżenia obowiązywać do godz. 8 w poniedziałek.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Według definicji IMGW stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...