Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Żółte alarmy IMGW. Zagrożeniem przymrozki, intensywne opady deszczu oraz śnieg

  04-05-2019 21:35 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na poniedziałek tvnmeteo.pl

  Nadchodząca noc oraz niedzielny poranek mogą przynieść trudne warunki pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami, opadami śniegu oraz deszczu. Obowiązuje też prognoza zagrożeń.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed:

  - opadami śniegu w województwach: dolnośląskim (w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, lwóweckim), śląskim (w powiatach: żywieckim i bielskim), oraz małopolskim (w powiatach: nowotarskim, suskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim). Alerty w woj. śląskim ważne będą od godziny 18 w sobotę do godz. 3 w niedzielę. Tam w górach - powyżej 600 metrów n.p.m. prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 centymetrów. Ostrzeżenia w woj. śląskim ważne będą w niedzielę w godz. 6-18, a w woj. małopolskim w godz. 8-20. Na tych obszarach - powyżej 800 m n.p.m. wystąpią opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 cm;

  - intensywnymi opadami śniegu w województwie małopolskim w powiecie tatrzańskim, gdzie mogą wystąpić opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 7 do 17 cm. Alert obowiązywać będzie od godziny 6 w niedzielę do godz. 6 w poniedziałek;

  - intensywnymi opadami deszczu w województwach małopolskim (we wszystkich powiatach poza: tatrzańskim, dąbrowskim, proszowickim, krakowskim, Kraków, miechowskim, olkuskim, chrzanowskim, oświęcimskim, wadowickim) i podkarpackim (we wszystkich powiatach poza: niżańskim, stalowowolskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, kolbuszowskim, mieleckim). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, o sumie od 35 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Ostrzeżenia ważne będą od północy w sobotę do godz. 6 w poniedziałek;

  - przymrozkami w województwach: zachodniopomorskim (w powiatach: koszalińskim, białogardzkim, szczecineckim, świdwińskim, drawskim, wałeckim, łobeskim, stargardzkim, choszczeńskim), pomorskim (w powiatach: wejherowskim, lęborskim, słupskim, bytowskim, kościerskim, chojnickim, człuchowskim) oraz wielkopolskim w powiecie złotowskim. Tam synoptycy prognozują spadek temperatury do -1 stopnia Celsjusza, a przy gruncie do -3 st. C. Alerty ważne będą w niedzielę w godzinach 2-7 rano.

  Alerty hydrologiczne

  IMGW wydał również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia, które obowiązują w województwach:

  - małopolskim, tam w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w zlewniach: Raby, Dunajca oraz Ropy spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (zwłaszcza w południowo-wschodniej części województwa). Na Białce w Trybszu spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego. Alerty ważne będą od niedzieli godz. 6 do poniedziałku godz. 8;

  - podkarpackim, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (zwłaszcza na południu województwa). Ostrzeżenia ważne będą od niedzieli godz. 6 do poniedziałku godz. 8.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  Oprócz ostrzeżenia obowiązującego w woj. śląskim, dotyczącego opadów śniegu oraz woj. podkarpackiego, gdzie wydano ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu, mogą zostać wydane ostrzeżenia przed przymrozkami. Mają być nimi objęte następujące województwa:

  - w woj. mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim. Tam temperatura przy gruncie może spaść do -3 st. C.

  - woj. dolnośląskim i warmińsko-mazurskim. Prognozowana temperatura przy gruncie może wynieść -4 st. C;

  - woj. pomorskim. Przy gruncie spodziewana jest temperatura -5 st. C.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Według definicji IMGW stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Jak wynika z definicji, prognozy zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....