Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 29°C 29°C 18°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Cyklon Fani sieje zniszczenie. "Ściany domów zawaliły się wokół nas"

  03-05-2019 16:52 Gwałtowna pogoda w Indiach

  Cyklon Fani, który w piątek uderzył w indyjskie wybrzeże, ranił 160 osób. Silny wiatr wyrywały drzewa z korzeniami, łamał gałęzie, zrywały linie energetyczne i niszczyły budynki. W Bangladeszu władze zarządziły ewakuację ponad dwóch milionów osób.

  Jak poinformowały indyjskie władze, cyklon Fani, który w piątek około godziny 8 uderzył w wybrzeże stanu Orisa w Indiach, osłabł po zejściu na ląd. 160 osób zostało rannych, nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

  Według Tropical Storm Risk, organizacji zajmującej się monitorowaniem zjawisk pogodowych na Atlantyku, Pacyfiku i Oceanie Indyjskim, siła Fani jest klasyfikowana na czwartą kategorię w rosnącej pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

  Wcześniejsze prognozy mówiły, że żywioł ma szansę przekroczyć linię brzegową dopiero w piątek wieczorem.

  Silny wiatr, ogromne opady

  Władze stanu Orisa poinformowały, że ewakuowano ponad milion osób z obszarów najbardziej narażonych na skutki gwałtownej pogody. Wśród nich jest około 600 ciężarnych kobiet, które zostały przetransportowane do bezpieczniejszych regionów. Dzięki postępowi technologicznemu, meteorolodzy mogli z dużym wyprzedzeniem przewidzieć warunki pogodowe.

  Cyklon przyniósł ze sobą porywy wiatru sięgające 200 kilometrów na godzinę. Wiatr łamał drzewa oraz zrywał linie energetyczne i dachy z budynków. Ulice opustoszałych miast Puri i Bhubaneswar pokryły się wodą z intensywnych opadów deszczu. - To był potężny cyklon. Nasz dom, tak jak wiele innych, został zalany. Ściany domów zawaliły się wokół nas, drzewa zostały wyrwane z korzeniami -powiedziała Anuradha Mohanty, mieszkanka miasta Bhubaneswar.

  Szkoły i uczelnie w stanie Orisa są zamknięte. Na zniszczenia narażony jest jeden z lokalnych szpitali, jednak - jak podały władze - zarówno pacjenci, jak i personel są bezpieczni. 242 placówki medyczne otrzymały pomoc techniczną.

  W piątek zamknięto również port lotniczy Bhubaneswar i lotnisko w Kalkucie. Nie funkcjonuje też kolej.

  Dotrze do Bangladeszu

  Na ścieżce cyklonu Fani znajduje się Bangladesz. Ulewne deszcze już nawiedziły stolicę - Dhakę i kilka nadmorskich dzielnic. Zamknięto porty morskie.

  Władze zarządziły ewakuacje 2,1 miliona ludzi. - 56 tysięcy wolontariuszy ściga się z czasem, aby ewakuować miliony ludzi ze ścieżki cyklonu - powiedział Enamur Rahman, młodszy minister ds. katastrof.

  Sezon na cyklony

  Uważa się, że Fani to najsilniejszy cyklon, który dotarł do Indii od 2014 roku.

  Sezon cyklonowy trwa w Indiach od kwietnia do grudnia. Burze uderzają w nadmorskie miasta i powodują ogromne straty, zarówno w Indiach, jak i w sąsiednim Bangladeszu.

  Potężny cyklon, który w 1999 roku przeszedł przez stan Orisa, zabił blisko 10 tysięcy ludzi.

 • cyklon
  Do przwidzenia są coraz mocniejsze zawirowania pogody.Wycina sie lasy które zcalają grunty oraz magazynują wode.Do tych niszycieli doszlusowała Polska poprzez wycinkę drzewostanu dla pseudo korzyści.
  ~zbyszko045 /2019-05-03 11:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...