Informacje
 • W Tatrach zimowo. Obowiązuje lawinowa "dwójka"

  01-05-2019 12:26 Na szlakach może być ślisko
  Trudne warunki pogodowe w Tatrach TVN24

  W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży 100 centymetrów śniegu. Na szlakach możne być ślisko.

  Z komunikatu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego możemy dowiedzieć się, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest dobrze związana. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dodatkowym dużym obciążeniu, przede wszystkim na stromych stokach. Jednak nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

  100 centymetrów śniegu

  Całkowita grubość pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu wynosi 100 centymetrów. Nad Morskim Okiem zalegają 34 centymetry śniegu.

  W Tatrach występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się po szlakach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. Kluczowy problem lawinowy wynika z osłabienia stabilności pokrywy śnieżnej związanego z działaniem wody przenikającej do warstw śniegu na skutek odwilży lub opadów deszczu.

  TOPR apeluje o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ lód jest już w wielu miejscach bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...