Informacje
 • Potężna trąba powietrzna w Rumunii. "Jakby biała chmura zstąpiła z nieba"

  01-05-2019 19:00 Zapierający dech w piersiach widok
  Lej kondensacyjny w okolicach Płocka Szymon Konarski

  Kilka osób zostało rannych po tym, jak przez południowo-wschodni okręg Calarasi w Rumunii przeszła potężna trąba powietrzna. Żywioł cudem ominął okoliczne wioski.

  We wtorek w południowo-wschodnim okręgu Calarasi, leżącym około 80 kilometrów na wschód od Bukaresztu, pojawiło się rzadkie zjawisko - potężna trąba powietrzna.

  Alexandra Puscasu, autorka niesamowitego nagrania jechała autostradą, gdy w okolicach miejscowości Dragalina pogoda zaczęła się robić niebezpieczna.

  - Niebo przed nami było całe czarne. Zaczęło się od błyskawicy i gradu - relacjonowała. Według kobiety kilka pojazdów zaczęło się zatrzymywać.

  - Wtedy zobaczyłam coś dziwnego z prawej strony. Jakby jakaś biała chmura zstąpiła z nieba i coś zaczęło się wznosić z ziemi - opisała.

  Według lokalnych mediów trąba powietrzna porwała autobus z 39 pasażerami, a następnie odrzuciła go na odległość 10 metrów w pobliskie pole. Siedem osób zostało rannych.

  Zrobiło się groźnie

  Lokalne media podały, że żywioł cudem ominął okoliczne wioski. Jednak było tam widać wpływ trąby powietrznej, ponieważ zdarła dachy z około 10 budynków. Silne porywy uszkodziły również kilka maszyn rolniczych.

  - Wygląda na to, że silny zimny front wywołał dzisiaj gwałtowną pogodę w południowej Rumunii, w tym trąbę powietrzną - stwierdził starszy meteorolog AccuWeather Eric Leister. - System spowodował burzę, która przyniosła do Bukaresztu silne porywy wiatru - powiedział. Dodał, że temperatura lokalnie spadła o około 10 stopni Celsjusza.

  Zgodnie informacjami podanymi przez meteorologa AccuWeather Briana Lada trąba powietrzna uniosła kurz i piach z pól rolniczych, które stopniowo wznosiła coraz wyżej. Dlatego dolna część tornada wydaje się dużo ciemniejsza.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...