Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Wiosenne powodzie nękają Kanadę

  28-04-2019 08:21 W wielu rejonach wprowadzono stan wyjątkowy

  W piątek ulewne deszcze nawiedziły mieszkańców południowo-wschodniej Kanady. W niektórych regionach może spaść aż 60 litrów wody na metr kwadratowy.

  Od piątku ulewy i powodzie nękają wiele rejonów Kanady. Wody powodziowe zalały m.in kanadyjską prowincję Nowy Brunszwik, gdzie drogi zamieniły się w rwące potoki.

  - Teraz, na moim podwórku jest pełno wody. Nie jest tak źle, jak w zeszłym roku, jednak nie mniej stresująco - przekazał William Carr, mieszkaniec prowincji.

  Wprowadzono stan wyjątkowy

  W piątek w Montrealu, w prowincji Quebec, wprowadzono stan wyjątkowy związany z obfitymi opadami deszczu i topniejącym śniegiem. To drugie, co do wielkości miasto w Kanadzie, które przygotowało się na możliwe powodzie. Od piątku meteorolodzy ostrzegają, że do soboty może spaść tam nawet do 60 litrów deszczu na metr kwadratowy.

  Ulewy w stolicy

  Na powódź przygotowani są również mieszkańcy kanadyjskiej stolicy - Ottawy, gdzie ulewy mogą spowodować wzrost poziomu wody w rzece Ottawa. Tam również ogłoszono stan wyjątkowy. Co więcej, władze tego miasta spodziewają się wzrostu poziomu wód o około pół metra powyżej szczytowych poziomów, które odnotowano w 2017 roku. W kanadyjskich prowincjach Ontario i Quebec powodzie w podobnym okresie spowodowały wtedy szkody szacowane na około 230 milionów dolarów.

  To nie pierwsze powodzie

  Tegoroczne wiosenne powodzie dotknęły już prawie 5500 domów w Quebecu, a ponad 1000 osób zostało ewakuowanych. W zeszłą sobotę zginęła tam 70-letnia kobieta, której auto porwały rwące wody powodziowe.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...