Informacje
 • "Ziemia jest spękana, mocno przesuszona". Polsce rozpaczliwie brakuje deszczu

  24-04-2019 18:05 Brak opadów może zagrozić tegorocznym plonom
  "Czekamy na deszcz" - rolnik o suszy na Podlasiu TVN24

  Sucha, spękana, wysuszona na wiór ziemia i obawy o to, czy uprawy będą rosnąć - z takimi problemami zmagają się w kwietniu polscy rolnicy. W wielu miejscach deszcz nie padał od kilku tygodni. Ulgę mogą przynieść zapowiadane przez synoptyków na najbliższe dni opady.

  W ostatnim czasie deszczu w Polsce było jak na lekarstwo. W wielu miejscach jest sucho. Na brak wilgoci skarżą się rolnicy, którzy rozpoczęli wiosenne prace polowe.

  - Brakuje wody, deszczu nie ma dwa miesiące. Zimy też praktycznie w ogóle nie było, trochę było tego śniegu w styczniu, ale co to za śnieg. Od dwóch miesięcy nie ma wody - mówił podlaski rolnik Tomasz Śmietało w rozmowie z TVN24. Jak tłumaczył, kłos pszenicy, aby dobrze urosnąć i wytworzyć ziarno, potrzebuje szklanki wody przez cały okres wegetacji. - Na razie tej wody nie ma, ziemia jest spękana, jest mocno przesuszona. Czekamy na deszcz - dodał Śmietało.

  Śladowe ilości

  Wiele regionów Polski odczuwa brak deszczu. W kwietniu miejscami spadły go śladowe ilości.

  - W Polsce rozpaczliwie brak deszczu. Są takie miejsca w centrum kraju jak Wysoczyzna Łódzka, gdzie od początku miesiąca spadł zaledwie litr wody na metr kwadratowy, i to miejscami. W Warszawie spadły niecałe dwa litry wody na metr kwadratowy - tłumaczyła na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  Susza sprzyjała we wtorek powstawaniu burz pyłowych. We wtorek utrudniały życie w wielu regionach kraju.

   

  "Problemem jest maj"

  Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że resort bardzo uważnie śledzi to, co się dzieje w przyrodzie. Szef resortu rolnictwa przyznał, że szczególnie trudny jest kwiecień, bo opady są bliskie zera. Jednak nie jest to miesiąc kryzysowy, jeżeli chodzi o wzrost roślin, "właściwie problemem jest maj" - wskazał. W kwietniu zasoby w glebie, najczęściej w glebach mocniejszych, poprawnie uprawianych, są wystarczające do tego, by rośliny mogły kiełkować. To, co dalej będzie się z nimi działo, zależy od ilości opadów - zaznaczył.

  - Bardzo się martwię, czy nie powtórzy się sytuacja z 2018 roku i nie trzeba będzie stosować bezpośredniej pomocy - podkreślił Ardanowski. Zastrzegł, że na decyzje jest jeszcze za wcześnie, "ale jest to sprawa trudna, poważna i bardzo mocno ją analizujemy".

  Na szczęście w kolejnych dniach spodziewane są opady deszczu, miejscami może spaść nawet do 25 litrów wody na metr kwadratowy. Sprawdź, prognozę pogody tvnmeteo.pl na pięć dni.

  Sucho też w lasach

  Trudna sytuacja panuje też w lasach. Ściółka jest bardzo wyschnięta, strażacy codziennie dostają setki zgłoszeń pożarów traw i lasów. Od początku roku do wtorku wybuchły ponad trzy tysiące pożarów.

 • Zmiana klimatu a nie żaden głupi SRAARP
  Co tu knuć teorie spiskowe.
  ~Nick /2019-04-25 20:19
 • HAARP
  to jest robi suszę, ludzie obudzcie się z matrixa.
  ~xxx /2019-04-25 07:19
 • Polska stepowieje.
  Potrzebne miliardy na retencję i zdrową gospodarkę wodną właśnie radośnie przejadamy. PAD nie wierzy w ocieplenie klimatu. Znowu obudzimy się z ręką w nocniku.
  Hajnisz /2019-04-24 19:14
 • A idioci jeszcze podpalają trawy
  Ciemnogród...
  ~Nick /2019-04-24 18:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....